21.11.2013, 00:54

Plynová kríza sa môže zopakovať

Jozef Badida, nezávislý energetický analytik, pre HN:

Rusko a Ukrajina sa opäť hádajú kvôli zemnému plynu, navzájom zastavujú kohútiky a vyhrážajú sa v médiách. Prečo opäť?

Je to obohraná pesnička. Rusi sa odvolávajú na uzavretý kontrakt a Ukrajincom sa nepozdáva cena a klauzula o minimálnych objemoch odobraného plynu. Predstavitelia Gazpromu spomínajú dlh vysoko prevyšujúci pol miliardy amerických dolárov. Keďže v zime je spotreba najvyššia, prípadné odstavenie dodávok v tomto období môže značne zasiahnuť ukrajinskú ekonomiku a obyvateľstvo.

 

Je problémom len cena 400 dolárov za tisíc kubických metrov?

Ukrajinci platia mierne nad spomínanú hranicu, čo je však typické pre väčšinu krajín strednej a východnej Európy, ktoré sú vysoko závislé od ruských dodávok. Pod 400 dolárov za kubík sa v súčasnosti dostanú len štáty s diverzifikovaným portfóliom dodávateľov, ako Francúzsko či Nemecko.

Spočíva teda hlavný problém v nastavení ceny?

Áno, problémom je hlavne povinnosť zaplatiť aj za neodobraný plyn. Ukrajinci sa zaviazali uhradiť dodávky asi 41 miliárd kubických metrov, hoci v roku 2013 by mali odobrať len okolo 27 miliárd kubíkov. Napriek tomu sa tento objem stále vyrovná asi pätine všetkých ruských dodávok do únie. To robí z Ukrajiny jedného z najvýznamnejších obchodných partnerov Gazpromu. Pri uvedených množstvách by sa možno žiadal viac proklientsky postoj. Treba za tým vidieť aj geopolitiku.

 

V čom konkrétne?

Blíži sa summit EÚ v litovskom Vilniuse, ktorého hlavným a dlho očakávaným bodom má byť podpis asociačnej dohody s Ukrajinou. Následne by sa ťažko skúšaná ukrajinská ekonomika ľahšie dostala k p

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.