10.02.2014, 00:00

Emisie zatlačia na účty za teplo

Energetika. Teplári musia nakupovať povolenky na znečisťovanie ovzdušia, pocítia to aj odberatelia.

Čistejšie ovzdušie nás bude niečo stáť. A zaplatíme zaň zrejme v účtoch za teplo. Podľa nariadenia Európskej únie totiž teplári musia nakupovať povolenky na vypúšťanie skleníkových plynov, a tieto náklady si čiastočne môžu premietnuť do koncovej ceny za kúrenie.

V praxi to znamená, že teplárne, ktoré najviac znečisťujú ovzdušie, budú svojim zákazníkom predávať drahšie teplo. Príkladom je košická tepláreň. Fabrika síce má nakúpené určité množstvo povoleniek, ale nestačí to. V tomto roku sa navyše očakáva, že cena povoleniek stúpne. „Nárast ceny povoleniek sa môže prejaviť v náraste ceny tepla pre koncových odberateľov, keďže ich Tepláreň Košice, a. s., bude musieť dokupovať,“ povedal generálny riaditeľ teplárne Ladislav Koch.

Rozhodne regulátor

Možné zdražovanie kvôli emisiám pripustil aj hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič. Konečné slovo o tom, ako sa nákup povoleniek prejaví vo faktúrach, však má Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Práve on určuje ceny za energie pre domácnosti.

Hovorca úradu Miroslav Lupták sa nevyjadril k tomu, či teplo kvôli emisiám zdražie alebo nie. Faktom je, že p

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.