29.05.2014, 00:00

Brusel sa chystá na Rusov. Cez stres testy

Energetika. Slovensko bude musieť preveriť, ako je pripravené na plynovú krízu.

Slovensko bude musieť podstúpiť takzvané stresové testy – čiže si vyskúšať, ako by krajina fungovala bez dodávok plynu z východu. Testy majú preveriť našu pripravenosť na plynovú krízu v prípade, ak nám ho Rusi v budúcnosti stopnú. Taký je včerajší odkaz z Bruselu pre členské štáty.

Záťažové testy sú totiž súčasťou stratégie, ktorou chce Európska komisia zabezpečiť energetickú bezpečnosť kontinentu. Na základe ich výsledkov chce následne únia podniknúť konkrétne kroky.

„Mohli by zahŕňať zvýšenie zásob plynu, prechod na iný typ paliva a z neho vyplývajúce zníženie dopytu po plyne, vyvinutie núdzovej infraštruktúry, napríklad možností spätného toku a spájania častí bezpečnostných zásob energie,“ uviedla Ingrid Ludvíková z tlačového odboru Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Dobrý nápad

Brusel chce testy ešte pred touto zimou. Podľa vyhlásení ruského prezidenta Vladimira Putina totiž Európe hrozia problémy už koncom roka. Podľa analytika euroúra

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.