17.07.2014, 00:00

Štát nereagoval. Finančníci tak zastavajú chránenú oblasť

Cestovný ruch. Jakubkovu lúku čakajú nové investície. Majiteľ hovorí aj o výstavbe v chránených územiach.

Nad Starým Smokovcom by malo vyrásť nové lyžiarske stredisko. Postarať sa o to má známy slovenský finančník Roman Weck, akcionár Tatry mountain resorts (TMR). Problémom však je, že tento nový projekt by mal podnikateľ vybudovať na území, ktoré spadá pod najvyššie stupne ochrany.

„Jakubkova lúka je len prvý krok k ďalšej výstavbe smerom na Slavkovský štít,“ tvrdí pre HN Roman Weck. Dôvod, prečo sa rozhodol stavať v zelenej zóne, je podľa jeho slov neochota štátu komunikovať o výmene pozemkov.

Pôvodne mali totiž pozemky pod Slavkovským štítom skončiť v štátnych rukách. TMR ich chcelo vymeniť za štátne pozemky pod svojimi zjazdovkami. Od ministerstva však nedostali žiadnu odpoveď. Holding najnovšie predal Jakubkovu lúku Romanovi Weckovi a ten chce zužitkovať aj chránené územia. „Keďže štát o územia, ktoré sme mu v Smokovci ponúkli na zámenu, evidentne nemá záujem, vysvetlil som si to tak, že je tam možné robiť ďalší rozvoj,“ vysvetľuje finančník.

Ochranárom sa jeho zámer nepáči. „Vidím za tým developerské vydieranie, ktorým chcú docieliť výmenu pozemkov,“ tvrdí Juraj Lukáč z lesoochranárskeho združenia Vlk. Rezort pôdohospodárstva, ktorý má štátne pozemky v správe, sa nám do konca uzávierky nevyjadril.

Odborníci však tvrdia, že investora čaká dlhá cesta – získať množst

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.