19.10.2015, 00:00

Za energie si môžeme priplatiť

Ceny pre domácnosti môžu nakrátko stúpnuť, štátnej regulácii hrozí stopka.

Slovenské domácnosti môžu siahnuť do vreciek hlbšie, než majú vo zvyku. Ceny energií sa totiž môžu zmeniť, a rovnako aj to, ako o nich rozhoduje regulátor. Práve ten stojí teraz pred otázkou, či si naň posvieti Európska komisia. Ak by sa tak stalo, plošná regulácia cien pre domácnosti a malé firmy sa môže skončiť. Dôvodom je rozhodnutie Súdneho dvora EÚ, ktorý označil podrobnú kontrolu štátu v oblasti regulácie cien energií za protiprávnu.

Ceny môžu stúpnuť

V prípade, ak by štát upustil od svojej regulačnej politiky, mohli by sme zaplatiť za elektrinu či plyn viac. „Nevylučujem, že by dočasne mohlo dôjsť k zvýšeniu ceny, ukázali to skúsenosti napríklad z Českej republiky alebo Estónska,“ potvrdila šéfredaktorka portálu energia. sk Lenka Ferenčáková. Zvyšovanie cien by však nemuselo byť dlhodobé, práve naopak. Ceny v otvorenom konkurenčnom prostredí by totiž reguloval trh sám. V konečnom dôsledku by sme tak mohli z dlhodobého hľadiska ušetriť aj niekoľko desiatok eur ročne.

„Otvorený trh spoločne s vývojom cien komodít priniesol právnickým osobám výrazné úspory, z ktorých by mohli profitovať aj domácnosti. Práve konkurencia je najlepším regulátorom,“ vysvetľuje konateľ poradenskej spoločnosti Prvá energetická Andrej Lednár. Preto by podľa neho mohli v súčasnosti malé a stredné podniky v deregulovanom prostredí ušetriť stovky eur, zatiaľ čo domácnostiam by uvoľnenie mohlo znížiť náklady aj o desiatky eur. Ferenčáková dodala, že ak by mali dodávatelia skutočnú príležitosť konkurovať si, bolo by pre nich samotných kontraproduktívne neprimerane zvyšovať cenu svojmu zákazníkovi. „Ten by mal totiž jasnú motiváciu odísť k inému dodávateľovi, ktorého ponuka bude výhodnejšia,“ povedala.

Precedens pre Slovensko

Cenová regulácia v sektore energetiky sa dostala do centra pozornosti po tom, ako Súdny dvor EÚ označil podo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.