29.04.2014, 23:57

Dediči získajú z druhého piliera viac

Dôchodok. Ministerstvo práce navrhuje zmenu vo vyplácaní dôchodku z druhého piliera.

Nižšie dôchodky pre penzistov. No na druhej strane rodina po smrti penzistu dostane z jeho súkromných úspor viac. Tak takéto by mali byť praktické dosahy najnovšej zmeny vo vyplácaní dôchodkov z druhého piliera. Rezort práce ešte pred odsúhlasením návrhu v parlamente navrhuje ďalšiu možnosť dedenia úspor. Rodina by tak mala mať nárok na väčšiu časť úspor. Konkrétne v prípade, že dôchodca umrie do siedmich rokov od začiatku vyplácania dôchodku z druhého piliera. O novinke informoval včera štátny tajomník ministerstva práce Jozef Burian (Smer-SD). „Počúvali sme názory diskutujúcej odbornej verejnosti a snažili sme sa prísť s riešením, ktoré by reflektovalo potreby sporiteľov a ktoré by zároveň nebolo cenovo nákladné,“ zdôvodnil.

Menší dôchodok

Ak napríklad dôchodca umrie rok po tom, ako začal dostávať dôchodok, rodina zdedí peniaze, ktoré mal ako rentu dostávať ďalších šesť rokov. „Akákoľvek možnosť dedenia dôchodkových úspor je silno pozitívna,“ tvrdí predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Stanislav Žofčák. Novinka má však aj viaceré negatíva – upozorňujú odborníci. Výška mesačnej penzie dôchodcov sa totiž kvôli možnosti dedenia zníži. Potvrdzujú to aj samotné poisťovne, ktoré budú doživotnú rentu vyplácať. „Podľa našich prepočtov by tak dôchodok mohol byť nižší o dve až tri percentá,“ hovorí generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní Jozefína Žáková. Na druhej strane podľa odborníka na druhý pilier z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Jána Šeba dostanú dôchodcovia mesačne ešte menej, ako tvrdia poisťovne. Konkrétne by ich mesačná penzia mohla byť až o 17 percent nižšia oproti tomu, koľko by dostávali, ak by sa ich úspory

.

O koľko presne bude teda dôchodok nižší, je nateraz otázne. Závisieť to bude najmä od konkrétneho návrhu, ktorý schvália poslanci parlamentu. Hlasovanie je naplánované na máj. Už dnes je však podľa odborníkov jedna vec istá. Dôchodok sa nezníži len ľuďom, ktorých rodina bude dediť, ale všetkým. „Doživotné dôchodky môžeme obohacovať o všetky možné doplnky a nadštandardy. Zároveň je logicky možné očakávať, že poisťovne náklady týchto doplnkov a nadštandardov započítajú do ceny produktu,“ tvrdí Šebo.

Povinnosť alebo možnosť

Ministerstvo nateraz ešte nie je pevne rozhodnuté, či sedemročnú garanciu dedenia zaviesť do praxe ako možnosť alebo povinnosť – teda pre všetkých dôchodcov. Burian sa však prikláňa skôr k povinnej garancii dedenia. Vyšlo by to totiž podľa neho lacnejšie. Naopak, možnosť výberu by bola drahšia, pretože poisťovne by si podľa Buriana znásobili náklady, ktoré by s takýmto krokom boli spojené.

Ako však na druhej strane upozorňuje analytik INESS Radovan Ďurana, pokiaľ si všetci budú musieť zakúpiť možnosť dedenia, doplatia na to sporitelia s dobrým zdravotným stavom, a teda tí, ktorí budú žiť a poberať dôchodok dlhšie. „Naopak, výhodnejšie to bude pre tých, ktorí majú predpokladanú kratšiu dobu dožitia. V zásade to bude výhodnejšie pre mužov, ako pre ženy.“