09.10.2013, 23:56

Budúcnosť plynu je v produkcii elektriny

Ako bude vyzerať európske či slovenské plynárenstvo v roku 2030, je skutočne ťažké predpokladať. Žijeme v turbulentnom období, keď sa akékoľvek výhľady do budúcnosti príliš rýchlo stávajú prekonanými. Napriek tomu si dovolím zaprorokovať, keďže existujú indície, z ktorých isté závery je možné vyvodiť už dnes. Samozrejme, až čas preverí ich trvácnosť.

Hoci Medzinárodná energetická agentúra predpovedá zemnému plynu žiarivú budúcnosť so zvyšujúcim sa podielom na celosvetovom energetickom mixe, nezabúda dodať, že v Európe (okrem Turecka) na ružiach mať ustlané nebude. Zatiaľ čo v roku 2020 by EÚ konečne mohla aspoň dorovnať spotrebu magického roku 2010(536 miliárd m3), v roku 2030 by to malo byť len o necelých 60 miliárd viac.

Spotreba plynu bude stagnovať

Je zrejmé, že spotreba zemného plynu v teplárenstve bude skôr stagnovať, ak nie klesať. Určite tomu pomôže zatepľovanie a výstavba nízkoenergetických až pasívnych budov majúce blahodarný účinok na naše peňaženky. Ďalej decentralizácia, keď na vykurovanie možno využiť napríklad solárne kolektory či tepelné čerpadlá, ale aj negatívny populačný trend. Pokiaľ ide o centralizované zásobovanie teplom, tam by mala zemnému plynu celkom úspešne konkurovať predovšetkým biomasa. Avšak to len s podmienkou, že nedôjde k degradácii ekosystémov a ohrozeniu potravinovej bezpečnosti Slovensku.

Priemysel, usilujúci sa o znižovanie nákladov, bude mať neustále tendenciu správať sa efektívnejšie, čo sa koniec koncov tiež prejaví negatívne na spotrebe zemného plynu. Rovnako je otázne zotrvanie odvetví závislých od tejto komodity, predovšetkým chemického priemyslu, v EÚ, ako aj na Slovensku, ak by ich produkcia

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.