06.03.2014, 00:00

Európa pomôže Kyjevu. Zaplatí jeho dlhy za plyn

Kríza v Kyjeve. Pomocnú ruku podáme susedom aj my v podobe nového plynovodu.

Brusel hádže Kyjevu záchranné koleso. Európska únia pomôže Ukrajincom, aby ruskému plynárenskému gigantu Gazprom splatili dlhy za plyn. Podľa eurokomisára pre energetiku Günthera Oettingera by sa celková výška ukrajinských dlhov mala šplhať k dvom miliardám dolárov.

Ministerstvo hospodárstva neuviedlo, koľko by z tejto sumy zaplatili slovenskí daňoví poplatníci. Do pomoci Ukrajincom by sme sa však okrem toho mali zapojiť aj inak. V spolupráci s nimi vybudujeme na hraniciach nový plynovod. Ten by mal pomôcť v prípade, že by Rusi stopli dodávky plynu Ukrajine.

Podľa expertov sú naši východní susedia na pomocnú ruku odkázaní. „Ukrajina má vážne finančné problémy a hrozí jej bankrot. Nová vláda potrebuje túto pomoc,“ zhodnotil pre HN Alexander Duleba zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.

Čaká sa na Ukrajincov

Nové prepojenie slovenského a ukrajinského plynovodu umožní obrátiť tok plynu, ktorý k nám v súčasnosti prúdi z Ruska cez Ukrajinu. V súčasnosti otočenie toku možné nie je. Najprv by totiž na to musel dať súhlas Gazprom. A ten tak neurobí, pretože by stratil svoje monopolné postavenie pri dodávkach plynu na Ukrajinu.

Vybudovanie nového potrubia však situáciu zmení. Rusko by tak prišlo o dôležitú páku, ktorú často využívalo pri vyjednávaniach s ukrajinskou vládou. „Dôjde k zlepšeniu vyjednávacej pozície Kyjeva voči Moskve. Zároveň bude možné využívať ohromné zásobníky plynu umiestnené pri hraniciach s Európskou úniou,“ vysvetlil nezávislý energetický analytik Jozef Badida.

Slovenský prepravca Eustream je už pripravený na to, že s Ukrajincami podpíše dohodu o budúcom projekte. Momentálne sa čaká, kým tamojší partner Ukrtransgaz dá súhlas. „Ukrtransgaz si v súvislosti s aktuálnou politickou situáciou v krajine vyžiadal odklad. Podpísanie memoranda sa zatiaľ presunulo na neurčito,“ zdôvodnil hovorca slovenského ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič.

Brusel ponúka ďalšie miliardy

To však zo strany Európy nie je všetko. Šéf Európskej komisie José Manuel Barroso včera povedal, že EÚ je pripravená poskytnúť Ukrajine finančnú injekciu vo výške 11 miliárd eur. Európski lídri budú o tejto pomoci hovoriť na dnešnom summite v Bruseli.

Malo by ísť o peniaze z rozpočtu únie a z fondov ďalších medzinárodných finančných inštitúcií. Kyjev by aj vďaka tomuto balíku mal zvládnuť zostavenie štátneho rozpočtu na najbližšie roky.