31.10.2013, 00:01

Brusel kritizuje slovenskú reguláciu. Je neprehľadná

Slovenský trh s energiami je regulovaný netransparentne a nie je podložený ekonomickou analýzou. Prostredie je preto nepredvídateľné, čo negatívne vplýva na poplatky, dlhodobé investície i viacročné zmluvy. Vo svojej správe to napísala Európska komisia a pridala sa tak ku kritickým hlasom analytikov a energetických firiem. Tým sa nepáči najmä spôsob regulácie, regulované ceny plynu a elektriny pre domácnosti či výška prenosových poplatkov. „Myslím si, že s reguláciou sa to na Slovensku preháňa. A je to aj názor väčšiny alternatívnych dodávateľov,“ tvrdí Jozef Semanko, manažér spoločnosti Energa Slovakia.

Poplatky sú vysoko, majú klesnúť

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý má reguláciu na starosti, však s kritikou nesúhlasí. „Nie je možné súhlasiť s názormi, že Slovensko má možno najdrahšiu elektrinu a netransparentnú reguláciu. Sekundárna legislatíva úradu má regulárne pripomienkové konanie, je vždy konzultovaná s regulovanými subjektmi a aj s orgánmi EÚ,“ tvrdí Miroslav Ľupták, hovorca ÚRSO, s tým, že nevidí dôvod, prečo by niečo na svojich postupoch radikálne menili. Podnikatelia však majú iný názor. Prekáža im najmä fakt, že pre časté a nečaka

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Súvisiace články