19.05.2014, 23:56

Eustream má poistku pred ukrajinskou krízou

Energetika. Naša firma sa spolieha na zmluvy, ktoré jej majú zabezpečiť príjem.

Na plyne zarobíme aj vtedy, ak Rusi stopnú prepravu cez Ukrajinu. Taký je odkaz pološtátnej firmy Eustream, ktorá inkasuje stovky miliónov eur ročne práve vďaka preprave plynu z Ukrajiny do Európskej únie. Naša firma má zmluvu s ruským Gazpromom na platby za prepravu minimálne 50 miliárd kubických metrov ročne bez ohľadu na to, či cez Slovensko plyn pretečie alebo nie. A ako včera vyhlásil predseda Predstavenstva Eustreamu Tomáš Mareček, firma má aj ďalšiu poistku.

„Máme zazmluvnených viac zákazníkov na ešte väčšiu prepravnú kapacitu,“ povedal Mareček. Neprezradil však, o aké firmy ide a za prepravu akého množstva plynu platia. Tvrdí, že je to obchodné tajomstvo.

Zmluvné tajnosti

Ako však upozorňuje bývalý zamestnanec Eustreamu a v súčasnosti nezávislý analytik portálu energieprevas. sk Jozef Badida, žiadna zmluva nie je stopercentná. A ak Rusi naozaj stopnú dodávky do Európskej únie cez Ukrajinu, môže to byť pre slovenskú firmu riziko. „Je otázka, ako si túto situáciu podľa zm

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.