26.05.2014, 00:00

Výpadok plynu môžu pocítiť dodávatelia

Vláda chce pritlačiť na dodávateľov plynu, aby zväčšili svoje zásoby pre prípad krízy. Dnes podľa zákona musia skladovať plyn minimálne na 30 dní.

Po novom sa to môže zmeniť. „Mohli by sme požadovať ešte väčšie zásoby dodávateľov plynu, ako majú teraz,“ vyhlásil minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Spolu s ďalšími členmi bezpečnostnej rady minulý piatok rokovali na mimoriadnom zasadnutí o energetickej bezpečnosti Slovenska a jednou z tém boli práve naše zásoby plynu.

Tlak na cenu

Malatinský nepovedal, ako konkrétne by sa mohla predĺžiť lehota. Podľa informácií HN by však štát mohol žiadať od firiem zásoby minimálne na 50 dní. Ak by vláda prinútila dodávateľov skladovať ešte viac plynu, zatlačilo by to aj na cenu. „Zásobníky nie sú zadarmo, takže by sa to mierne prejavilo v cene,“ potvrdil konateľ spoločnosti Magna EA Martin Ondko. Jeho firma je alternatívnym dodávateľom energií. Cena by podľa neho nemala vzrásť zásadne. O

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.