03.12.2013, 19:27

Siemens chce v Žiline zamestnať 300 inžinierov

Ohroziť pracovné miesta s pridanou hodnotou môže iba nedostatok kvalifikovaných ľudí (na snímke šéf Siemensu Joe Kaeser).

Začínali so siedmimi ľuďmi, dnes chcú zo Žiliny vybudovať celosvetové centrum. Nemecký koncern Siemens plánuje v pobočke pre automatizáciu železníc zamestnať stovky vývojárov. „Dnes má toto centrum 140 ľudí. Do roku 2017 by sme ich počet chceli zvýšiť na 450 až 470 ľudí,“ hovorí generálny riaditeľ Siemens Slovensko Vladimír Slezák.

Výraznejšie posilňovanie žilinského kompetenčného centra sa začalo pred tromi rokmi, avšak ani sám Siemens si nedával až také ambiciózne plány. Dobré výsledky a spolupráca so Žilinskou univerzitou, ktorá dokázala pripraviť dostatok inžinierov, však nemeckú matku presvedčili. Práve na severe Slovenska by chceli totiž v najbližších rokoch vybudovať druhé najväčšie centrum koncernu pre projektovanie automatizácie železničnej dopravy. „Práce je pre takýto počet ľudí dosť. Spolupracujeme so spoločnosťou Invensys Rail, ktorá je tiež súčasťou nášho koncernu,“ pokračuje Vladimír Slezák s tým, že jediným problémom môže byť nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. „Verím, že máme dostatok šikovných ľudí, ale neregulovaný školský systém nevytvára dostatočné kapacity. Ak sa nám nepodarí naplniť toto číslo, hrozí, že sa pozície presunú do Rumunska alebo Bulharska,“ dodáva Vladimír Slezák.

Súvisiace články