23.10.2015, 00:00

Malé firmy zhltnú bankám klientov

Maroš Kiska, zakladateľ firmy Zinc Euro, pre HN:

V rámci zdieľanej ekonomiky vznikajú aj nové finančné služby, ktoré dokážu sprostredkovať úver od súkromnej osoby inej osobe bez banky. Je to rýchlejšie a lacnejšie. Jednou z takých firiem je aj Zinc Euro, ktorú založil na Slovensku synovec slovenského prezidenta Maroš Kiska.„Nechceme byť plnoformátovou bankou, ale lacnejšou a efektívnejšou alternatívou v úverovom biznise,“ hovorí Kiska.

Vysvetlite mi, ako fungujú peer-to-peer či komunitné pôžičky?

Ľudia si požičiavajú stáročia. Keďže neboli ochotní požičiavať si priamo, vznikli sprostredkovatelia, teda banky, ktoré im to umožnili. Teraz je populárna zdieľaná ekonomika, ktorá podporuje lacnejších sprostredkovateľov. Tento koncept narúša stereotypy a pýta sa, načo mať drahých a neefektívnych sprostredkovateľov, keď sa to dá robiť lacnejšie.

Ako teda fungujete vy?

Vy ako žiadateľ o úver oslovíte nás. My zhodnotíme vaše úverové riziko, pričom máme prísnejšie skóringové modely ako banky a odporúčame našim investorom, aby vám požičali. My potom investorovi priraďujeme jednotlivých dlžníkov.

Ak by som chcel 30-tisíc eur na bývanie, vedeli by ste mi vyhovieť?

Nie, hypotéky zatiaľ neposkytujeme. Požičiavame sumy od 1000

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.