21.03.2014, 15:08

Bratislavský Volkswagen má štrajkovú pohotovosť. Zamestnanci chcú vyššie platy

Odbory sú pripravené zrušiť pohotovosť akonáhle zamestnávateľ aspoň čiastočne splní ich požiadavky.

Zástupcovia zamestnancov slovenskej dcéry nemeckej automobilky Volkswagen dnes vyhlásili štrajkovú pohotovosť. TASR o tom informoval šéf odborov Zoroslav Smolinský. Naplnila sa tak niekoľko týždňov trvajúca hrozba, vyplývajúca z bezvýsledných rokovaní v rámci kolektívneho vyjednávania.

"Ak zamestnávateľ aspoň čiastočne splní naše požiadavky, štrajkovú pohotovosť odvoláme. Ale zamestnanci musia vedieť, že rokovania sa nehýbu žiadnym smerom a je tu reálna hrozba štrajku," vysvetlil Smolinský. Odborári žiadajú zvýšenie miezd, navýšenie doplnkového dôchodkového sporenia či predĺženie platenej prestávky.

Dnes sa predstavitelia odborovej organizácie stretli s manažmentom firmy prvýkrát za prítomnosti sprostredkovateľa. Ten sa oboznámil s doterajším priebehom rokovaní a vyžiadal si od obidvoch strán materiály na posúdenie. "Ide o to, aby sme si vyjasnili pozície, či tie požiadavky, ktoré máme, sú relevantné, čo vieme, že sú, či je relevantné to, čo chce zamestnávateľ, či sú tam nejaké rozpory so zákonom a podobne," priblížil šéf odborov.

"Najbližší čas ukáže, či sa bude štrajkovať, alebo nie," doplnil Smolinský. Hovorca Volkswagenu Slovakia Vladimír Machalík aj dnes zopakoval, že ku kolektívnemu vyjednávaniu sa vyjadria až po jeho skončení. Ďalšie stretnutie sa uskutoční na budúci týždeň v stredu (26.3.).

Rokovania medzi vedením firmy a zástupcami zamestnancov sa začali už v januári. Zamestnávateľ pôvodne navrhoval zníženie platov zamestnancov o 4 % z dôvodu šetrenia, pri skrátení pracovnej doby. To odborári odmietli, nesúhlasia ani s krátením pracovných zmien bez toho, aby sa zvyšovali mzdy. Firma zamestnáva 9400 ľudí v troch závodoch v Bratislave, Martine a Košiciach. Priemerná hrubá mesačná mzda zamestnancov je vyše 1500 eur.