28.10.2015, 00:00

Slovnaft preinvestuje milióny

Nové investície zamestnanosť nezvýšia, aj keď sa rafinérii výnimočné darí na burze i v tržbách.

Naša najväčšia rafinérka si nachystala na budúci rok milióny na investovanie. Výrobu ani počet zamestnancov však nezvýši. Peniaze pôjdu hlavne na marketing a údržbu. Podľa hovorcu spoločnosti si Slovnaft nemôže dovoliť rozširovať výrobné či personálne kapacity. A to napriek tomu, že sa mu tento rok výnimočne darí napríklad vo výrobe plastov.

Slovnaft budúci rok plánuje investície za 120 miliónov eur. Najviac peňazí naleje do rafinérskej výroby, a to presne 44 miliónov eur. Produkciu však nezvýši, všetko zhltne údržba prevádzky. Obchody na pumpách dostanú 25 miliónov eur, do výroby plastov naleje 22 miliónov a do logistiky 16 miliónov eur. A energetike zhltne dva milióny eur.

Plasty priniesli zisk

Slovnaft v posledných rokoch značne investoval do technológií výroby plastov, na novú prevádzku minul 300 miliónov eur. „Na globálnom trhu s plastmi rastie dopyt. Očakávame ešte významnejší nárast najmä v našom regióne,“ vysvetľuje dôvody hovorca rafinérie Anton Molnár.

Plasty majú široké využitie v potravinárstve či

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.