02.10.2014, 00:00

Licencie zobrali Slovákom chuť do biznisu

Za prvých sedem mesiacov tohto roka vzniklo 10611 firiem. Vlani ich bolo skoro o tritisíc viac.

Licencie zobrali Slovákom chuť do biznisu

V minulosti sa rozhodol ísť podnikať. Na to, aby mohol zarábať sám na seba, založil si startup – konkrétne projekt, ktorého cieľom je vytvoriť jednotný rezervačný systém a sústrediť všetky ihriská na jednom portáli. Bratislavčan Andrej Kečkeš je tak dnes konateľom spoločnosti Sportimea. Jeho začiatky podnikania však narazili na problém. Vláda pod vedením Roberta Fica (Smer-SD) vlani odklepla vznik daňových licencií. Ide o minimálnu daň, ktorú musia platiť takmer všetky spoločnosti. „Dosť ma to postihne. Peniaze som mohol investovať do firmy a aj to, čo budem mať, budem musieť zaplatiť štátu,“ konštatoval Kečkeš.

Vzniká menej firiem

Kečkešov startup však nie jediný, ktorý na takýto problém narazil. Boria sa s ním aj desiatky ďalších firiem. Ako ukazujú štatistiky Finstatu, za prvých sedem mesiacov tohto roka vzniklo podstatne menej spoločností ako v rovnakom období vlani či predvlani. Kým v roku 2012 ich bolo vyše 12500, minulý rok dokonca 13400, v tomto roku vzniklo len niečo cez 10600 nových firiem.

Odborníci za tým vidia dva dôvody. Tým prvým sú daňové licencie. „Musíte platiť daň, aj keď nemáte zisk,“ pove

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Súvisiace články