19.12.2013, 17:28

Vážny: Slovensku nenávratne prepadne 13 miliónov eur

V rámci čerpania fondov Európskej únie (EÚ) Slovensku nenávratne prepadnú finančné prostriedky v celkovej hodnote 13,693 milióna eur z Operačného programu (OP) Vzdelávanie. Tieto prostriedky už nebude možné nijako využiť. Informoval o tom dnes na tlačovom brífingu v Bratislave podpredseda vlády SR Ľubomír Vážny.

Podľa neho je nevyčerpanie a následné prepadnutie európskych financií spôsobené prerušením politického cyklu medzi prvou vládou Roberta Fica a nástupom vlády Ivety Radičovej. "Došlo k prudkému roztrhnutiu celého operačného programu, k pozastaveniu alebo zrušeniu niektorých projektov a opätovné rozbehnutie toho vlaku znamenalo to, že tam došlo k prudkému pádu," povedal Vážny.

Po zmene vlády sa tak skokovo znížil celkový objem kontrahovaných prostriedkov na súvisiace projekty zo 49 % na 7,7 %. Tento skok označil Vážny za hlavnú príčinu, prečo sa nestihli vyčerpať všetky alokované prostriedky. "Krízový manažment sme tam nasadili. V konečnom dôsledku nezvládol to vyčerpanie do nuly, pretože to už nebolo v jeho silách," dodal.

Naopak, krízový manažment podľa Vážneho zabral v rizikových OP Informatizácia spoločnosti, Životné prostredie, Bratislavský kraj či Výskum a vývoj. "Tam neprepadne nič, pretože vyčerpali príslušný limit," konštatoval podpredseda vlády.