11.05.2014, 23:58

Maďari nechali Slovákom Tokaj. Ale ten lacnejší

Maďarskí vinári prestanú vyrábať 3- a 4-putňový Tokaj. Slováci tak budú jeho jediní producenti vo svete.

Maďari nechali Slovákom Tokaj. Ale ten lacnejší

Maďari nečakane otvárajú priestor slovenským vinárom. Tamojší zväz sa totiž rozhodol, že zo slávneho Tokaja urobí výhradne luxusný a drahý produkt.

„Rada maďarskej Tokajskej vinárskej oblasti dovolí na svojom území vyrábať už len 5-a 6-putňový variant,“ vysvetľuje vínny expert Jan Čeřovský.

Stopku tak u susedov dostávajú nižšie rady tokajských vín. A paradoxne môže Slovensko tieto lacnejšie menej kvalitné vyrábať ďalej. A ako jediné na svete.

Vyššia liga

Maďari chcú týmto krokom zvýšiť kvalitu, exkluzivitu a aj príjem domácich značiek. Toto rozhodnutie pomôže hlavne veľkým výrobcom kvalitného Tokaja, tí menší naň môžu podľa odborníkov doplatiť.

„Variant troch a štyroch putní má na trhu verných stúpencov, ktorým bude chýbať. Pre nás je to výhoda, ktorú treba využiť,“ hovorí prezidentka Združenia pestovateľov a malovýrobcov tokajských vín Slovenska Magda Haburová. Na vysvetlenie počet putní označuje v tokajskom víne množstvo pridaných bobúľ s unikátnou liečivou plesňou. Koľko sa ich urodí, určuje počasie.

Takmer nulový export

Slovenskej konkurencie sa za Dunajom neboja, keďže až 90 percent celkovej produkcie pochádza práve z Maďarska. „Ten slovenský sa teraz takmer nevyváža, tvoríme len desať percent celého Tokaja, víno predávame najmä doma, pri exporte sme na nule,“ hovorí o aktuálnej situácii Jaroslav Ostrožovič, majiteľ rovnomenného vinárstva. Naši vinári tak cítia šancu v triede, ktorú Maďari zavrhli. „Zvýšenie dopytu po našich 3-a 4-putňových Tokajoch je pravdepodobné, najmä v zahraničí,“ myslí si majiteľ firmy Tokaj Macik Winery Jaroslav Macik.

 

Nastáva tak pikantná situácia, keď Slováci 3-a 4-putňový Tokaj budú vyrábať naďalej. Teraz už však ako jediní na svete. Menejputňový Tokaj oslovuje tých, ktorí si ho chcú vychutnať bez in

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.