19.05.2015, 00:00

Fico chystá zlacnenie, ktoré sa dotkne úplne všetkých

Vládny Smer zvažuje zníženie DPH na základné potraviny.

Doteraz jeho zľavy pocítili len vybrané skupiny ľudí. A to napríklad dôchodcovia, zamestnanci či študenti. Teraz však prvýkrát otvára opatrenie, ktoré prekonáva všetky doteraz. Po prvýkrát by sa dotklo všetkých. Všetkých ľudí na Slovensku. Vládny Smer-SD Roberta Fica totiž dostáva do hry nižšiu DPH na základné potraviny. Aj tá je jedným z kandidátov na súčasť druhého sociálneho balíka, ktorý predstaví strana už túto sobotu.

Potraviny by mohli zlacnieť. Vláda Roberta Fica (na snímke vpravo) zvažuje zníženie DPH na jedlo.

Informáciu ako prvá priniesla agentúra SITA, pre HN ju však potvrdilo viacero zdrojov priamo z prostredia vládnej strany. Čelní predstavitelia vlády však nateraz mlčia. „Myslím si, že dnes hovoriť o sociálnom balíčku je predčasné,“ komentoval pre HN šéf rezortu pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD). Práve on pritom na nižšiu daň upozorňoval už pred tromi rokmi.


Celý článok nájdete TU.


Ak by k tomuto kroku vláda pristúpila, mali by sa obchodné reťazce zaviazať, že zníženie premietnu aj do reálnych cien. My sme takýto postup navrhovali už v minulosti – reagoval podpredseda Predstavenstva COOP Jednota Martin Katriak. „Ak by bola nižšia o tri až štyri percentá, mohlo by to mať dosah na ceny,“ dodal.

Na akú úroveň by mala klesnúť, nateraz nie je známe. Podľa informácií HN sa presné dosahy ešte len prepočítavajú. V minulosti, pred veľkou daňovou reformou v roku 2004, však bola na úrovni 14 percent. Po zavedení rovnej dane následne stúpla na súčasnú 20-tku, čo je najvyššia úroveň spomedzi všetkých okolitých krajín.

Súvisiace články