17.04.2015, 00:00

Urobili sme razantný krok. Požiadali sme štát o odškodnenie za Gabčíkovo

Nový generálny riaditeľ Slovenských elektrární Nicola Cotugno vo svojom vôbec prvom rozhovore pre médiá tvrdí, že odškodnenie za škody spôsobené vládou Roberta Fica je pripravený vymáhať aj cestou medzinárodnej arbitráže

Vláda pred mesiacom prevzala pred očami kamier a médií kontrolu nad sústavou vodných elektrární v Gabčíkove. Slovenské elektrárne tým prišli o cenný kontrakt, o ktorý však začínajú bojovať. Nicola Cotugno, nový riaditeľ Slovenských elektrární v exkluzívnom rozhovore pre HN o situácii v energetickom gigante, reakcii na intervenciu štátu či dostavbu Mochoviec.

Slovenské elektrárne dôverne poznáte, pôsobíte vo firme už osem rokov a v posledných rokoch ste riadili prevádzku. V akom stave ste prebrali firmu?

Prišiel som do elektrární už v roku 2006, asi tri mesiace po privatizácii firmy. V tom čase bola firma na pokraji bankrotu, utopená vo finančných problémoch, ale s dobrým technickým základom a so špičkovými odborníkmi v oblasti výroby. Pôsobila na zaostalom trhu a napriek veľkosti podniku sa jeho potenciál využíval len priemerne. Firma neplánovala investície, chýbalo jej efektívne riadenie a dobré výsledky. Využitím technologických a prevádzkových skúseností nového akcionára, Enelu, sa spoločnosť otočila a dnes patrí medzi najlepšie firmy v Európe. Zlepšili sa ekonomické výsledky, firma dokázala zrealizovať dôležité investície, vrátane výstavby Jadrovej elektrárne Mochovce, a vďaka nim napredovať. Za deväť rokov sme sa dostali do svetovej elity, pokiaľ ide o firmy vyrábajúce jadrovú elektrinu. To nie je zlepšenie, ale revolúcia.

Ako sa vyrovnávate s padajúcimi cenami elektriny?

Prepad trhu je celoeurópskym javom. Je to dôsledok nástupu obnoviteľných zdrojov energie. Regulované zdroje s pevnými cenami ponúkajú denne množstvo energie, napríklad v Nemecku pokrývajú obnoviteľné zdroje až 30% trhu. To stláča podiel na trhu pre ostatných hráčov, vzniká obrovský konkurenčný tlak. Navyše, dopyt po energii v Európe nestúpal vzhľadom na rastúcu energetickú efektívnosť, a tak sú prebytky ponúkanej energie čoraz väčšie. Výsledkom toho je dnes nevyhnutná ekonomicky efektívna výroba elektriny a nám sa v tejto oblasti darí. Hoci nedokážeme ovplyvniť ceny na trhu, dokážeme vyrábať elektrinu efektívne. To nám pomáha zmierniť dosah padajúcich cien. Nedokážeme síce straty úplne vyrovnať, zmiernili sme však dosah pádu cien nižšími prevádzkovými nákladmi, efektívnejšou organizáciou a výbornými výsledkami našich elektrární. Sme vynikajúco pripravení na súťaž v tomto náročnom sektore.

Predsa len, zníženie ceny z 90 na 30 eur za MWh musí otriasť každým podnikom...

Uvediem jeden príklad za všetky. Jadrové bloky v Mochovciach a Bohuniciach sú dnes schopné produkovať takmer 14 TWh energie, kým v roku 2006 vyrobili 10 TWh. Kratšie odstávky, efektívnejšia a spoľahlivejšia výroba tu umožnili produkovať o 40% viac energie ako pred 8 rokmi pri rovnakých nákladoch na palivo a takmer rovnakých nákladoch na údržbu. Samozrejme, pri cene 30 eur za MWh máme oveľa nižšie príjmy ako pri cene 90 eur. Ešte to musí odsúhlasiť valné zhromaždenie firmy, ale môžem vám prezradiť, že vlani sme dosiahli prevádzkový zisk 531 miliónov eur. Urobili sme všetko, čo sa dalo, aby sme znížili náklady na prevádzku a zvýšili výkon.

Aký vývoj cien očakávate v nasledujúcom období?

Samozrejme, že na tejto cenovej hladine neostaneme dlho. Sme v špecifickej situácii, ktorú spôsobilo presýtenie stredoeurópskeho trhu obnoviteľnými zdrojmi energie, ktoré budú postupne zmiernené zvýšením dopytu. Pri cene 35 eur za MWh sú plynové a uhoľné elektrárne na hranici ziskovosti. Marža je nulová, dokonca negatívna, a niet dôvodu vyrábať. To bude viesť k zatváraniu zastaraných neefektívnych elektrární, ktorých je v Európe veľa. To zníži ponuku energie na trhu a my budeme profitovať z postupne sa zvyšujúcich cien energie. Budúcnosťou je čistá výroba s minimom emisií a my máme jednu z najčistejších produkcií energie v Európe. Jadrové a vodné elektrárne patria medzi najkonkurencieschopnejšie zdroje energie z hľadiska výšky nákladov a tieto aktíva tvoria väčšiu časť nášho portfólia.

S akou maržou dokážete fungovať aj na trhu pri cene napríklad 35 eur za MWh?

So slušnou. Ak bude v budúcnosti pokračovať tlak na rast ceny energie vyrobenej pri vysokej hladine emisií, nás to veľmi neovplyvní. Po spustení 3. a 4. bloku JE Mochovce dosiahneme 93-94% podiel čistej elektriny na celkovej vyrobenej elektrine. To je ďalší z mimoriadnych výsledkov, na ktorý môžeme byť hrdí.

Máte už v rukách zdôvodnenie rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave, podľa ktorého je zmluva o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo medzi Slovenskými elektrárňami a Vodohospodárskou výstavbou od začiatku neplatná?

Ak sa chcete rozprávať o Gabčíkove, musím najprv povedať jednu vec. Prevzatie Gabčíkova štátom Slovenské elektrárne nespravodlivo poškodzuje a elektrárne budú na tieto kroky razantne reagovať s využitím všetkých dostupných právnych prostriedkov na národnej aj medzinárodnej úrovni. Naozaj sme kvôli tomu rozhodnutiu utrpeli veľa škôd a nenecháme to tak.

Máte na mysli odstúpenie štátu od zmluvy o prevádzke Gabčíkova, rozhodnutie súdu o neplatnosti zmluvy o prevádzke alebo komunikáciu a prístup vlády?

Nie je to o stanoviskách, ale o faktoch. Dosiaľ sme nedostali a nepoznáme detailné odôvodnenie, takže ho zatiaľ nevieme analyzovať. Máme však vlastné právne analýzy a analýzy tretích strán, na základe ktorých si trúfame tvrdiť, že rozhodnutie súdu je neodôvodnené. Takže proti nemu budeme bojovať. Sme presvedčení, že neexistuje právny dôvod na vyhlásenie zmluvy o prevádzke za neplatnú a svoje práva si uplatníme primeranou cestou v primeranom čase.

Ste pripravení aj na arbitráž?

Áno, ak to bude potrebné, obrátime sa aj na medzinárodné súdy, aby sme ochránili naše záujmy.

Čo konkrétne budete žiadať?

Nech bude zmluva ukončená z akéhokoľvek dôvodu, spôsobí nám ekonomické škody, s ktorými sme pri prevzatí spoločnosti nepočítali a budeme žiadať odškodnenie.

Štát ponúkol Enelu Slovenské elektrárne aj so zmluvou na prevádzku Gabčíkova na 30 rokov. Výmenou za jeho údržbu, prevádzku, opravy a obsluhu sme si mohli nechať 35 percent tržieb elektrárne. Podobne ako ostatné firmy, ktoré sa zúčastnili na medzinárodnom tendri, aj Enel ponúkol za elektrárne sumu, v ktorej bol započítaný i tento kontrakt. Ak je po ôsmich ro

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.