04.09.2013, 13:41

Štát úplne ovládne ceny plynu. Kúpi celý SPP

Podľa Fica sa už Slováci nemusia obávať, že by od SPP prišli návrhy na zvýšenie cien plynu.

Premiér Robert Fico. Snímka: TASR/Michal Svítok
Zdroj: TASR/Michal Svítok
Štát definitívne získa materskú spoločnosť Slovenského plynárenského priemyslu. Po rokovaní vlády to dnes vyhlásil šéf kabinetu Robert Fico (Smer-SD). Stalo sa tak po niekoľkých mesiacoch.

Štát prevezme dlh
"Získanie 100-percentného vlastníctva matky SPP je bez ťarchy na štátny rozpočet s tým, že preberáme polovicu dlhu spoločnosti,“
povedal Fico. Pôvodne pritom štát odhadoval, že za tieto akcie štát zaplatí českému Energetickému a průmyslovému holdingu 60 miliónov eur. Spolumajiteľom Slovenského plynárenského priemyslu sa stal v januári tohto roka.

"Význam a úspech kroku, ktorý sme dnes urobili spočíva v tom, že štát získava totálnu kontrolu nad cenami plynu pre slovenské domácnosti a pre malý a stredný sektor," priblížil premiér.

Rokovania s Rusmi
Na niekoľko rokov je podľa neho garantované, že straty z predaja plynu pre domácnosti budú kompenzované z predaja získaného rezervného plynu. "Máme zároveň ambíciu rokovať s ruskou stranou, aby sa v ďalších rokoch strata znížila na polovicu, teda fungovanie bude podstatne efektívnejšie ako doteraz," doplnil Fico.

Štátu naďalej zostane väčšinový podiel aj vo zvyšných dvoch spoločnostiach - SPP - distribúcia a Eustream a.s. Avšak bez manažérskej kontroly, ktorá zostane v rukách českých finančníkov. Tí dostali podiel v SPP za 2,6 miliardy eur, odkúpili ho od pôvodných majiteľov, teda nemeckého E.ON Ruhrgas a francúzskeho Gas de France.

Český Energetický a průmyslový holding (EPH) rešpektuje rozhodnutie štátu o využití práva na prevzatie celého podielu v SPP. "SPP je spoločnosťou s mimoriadnou históriou, prestížou a silným trhovým postavením. Bolo nám cťou, že sme mohli v tejto spoločnosti pôsobiť," reagoval predseda predstavenstva EPH Daniel Křetínský.

Štát podľa neho preberá ich doterajší 49-% podiel v SPP za výhodných podmienok. "V rámci celkovej spolupráce medzi Slovenskou republikou a EPH považujeme za správne, že zodpovednosť za tvorbu cien plynu na Slovensku preberá štát. Naopak, v ostatných spoločnostiach skupiny SPP chceme spoluprácu so štátom naďalej dlhodobo rozvíjať," dodal.