04.05.2015, 00:00

Miliarda zisku. Křetínský a štát lámali v SPP rekordy

Spoločný podnik EPH a štátu si pripísal druhý najvyšší zisk v modernej ére Slovenska.

Pred dvoma rokmi to bol obchod roka. A teraz najziskovejší biznis v energetike, aký novodobé Slovensko zažilo. Spoločnosť SPP Infrastructure si vlani pripísala zisk po zdanení vo výške viac ako 813 miliónov eur. Väčší balík na Slovensku zarobil už iba nadnárodný gigant Monsanto v roku 2008. Ten však pôsobí v poľnohospodárstve.

Rekordér junior

Paradoxom je, že SPP Infrastructure vznikla pred necelými dvoma rokmi. A to ako spoločný podnik štátu a Energetického a průmyslového holdingu EPH, za ktorým stojí známy finančník Daniel Křetínský a skupina J&T. Finančníci získali 49-percentný podiel v spoločnosti za viac ako dva a pol miliardy eur. Čísla za vlaňajšok tak ukázali vôbec po prvýkrát, ako firma hospodári.


Čítajte viac: Plynári mali rekordný zisk. Pre EPH a štát


„Štruktúra spoločnosti sa oproti minulosti zmenila. Zisky pritekajú z jednotlivých firiem do jedinej,“ skonštatoval managing partner KPMG Slovensko Ľuboš Vančo. Rekordný zisk spoločnosť podľa neho vytvorila papierovými presunmi. „Mohlo dôjsť k odpredaju majetku alebo ho tvoria iba jednorazové položky, ktoré ho zdvihli. Môže však pochádzať z prevádzky, ktorá je dlhodobo udržateľná,“ dodáva Vančo. Faktom je, že nová SPP Infrastructure dostala do vienka od materskej SPP mimoriadne lukratívne aktíva. Napríklad prepravcu zemného plynu na Slovensku, spoločnosť Eustream.

Polovica pre štát

Štátna kasa si vďaka úspechu plynárov prilepší o 415 miliónov eur. „Príjmy štátu sú príjmami do štátneho rozpočtu,“ odkázala hovorkyňa rezortu hospodárstva Miriam Žiaková. Ako však štát peniaze minie, nepovedala. Bývalý minister hospodárstva Pavol Pavlis však pred časom avizoval, že zisk sa dostane až do peňaženiek bežných Slovákov. A to ako kompenzácia v prípade platieb za plyn v rámci vládneho sociálneho balíčka.