18.12.2015, 00:00

D1-ka narástla o 50 kilometrov

Nový diaľničný úsek Fričovce – Svinia skráti cestu z Bratislavy do Košíc o najmenej tri minúty.

Najväčšia slovenská dopravná tepna narástla za posledných päť mesiacov o takmer 50 kilometrov. Na diaľnici D1 včera otvorili nový úsek Fričovce – Svinia. Tento rok tak minister dopravy Ján Počiatek strihal na D1 pásku už štvrtýkrát.

Kratšia cesta

Celkovo sa tak v tomto roku skrátila cesta z Bratislavy do Košíc o približne 23 minút. Navyše z Liptovského Mikuláša sa do Prešova cez Poprad a Levoču po novom dostanete bez toho, aby ste museli zísť z diaľnice. Ak sa v tejto časti D1 nevyskytnú žiadne komplikácie, nohu z plynu zložíte len pri tuneli Branisko, kde stále chýba sedem kilometrov ľavého pásu vozovky. „Viac než 11-kilometrový úsek medzi obcami Fričovce a Svinia zvýši priemernú rýchlosť osobných áut zo súčasných 71 na 130 kilometrov za hodinu,“ povedal zástupca generálneho riaditeľa Výskumného ústavu dopravného Pavol Kajánek. Dodal tiež, že najnovší úsek, podobne ako ostatné, výrazne odbremení dopravu v okolitých obciach. Podľa ministerstva dopravy sa na diaľnicu presunie až 80 percent z 15-tisíc áut, ktoré denne prejdú dotknutými obcami.

Trvalo to dlhšie

Výstavba Fričovce – Svinia sa pre zložité geologické podmienky pretiahla o rok. A stála o

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.