23.08.2013, 15:01

Kaník: Ekonomika Banskobystrického kraja sa vyvíja zle

Ekonomické zdravie Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sa vyvíja negatívne. Od roku 2006 vidíme kontinuálne zhoršovanie sa záväzkov, rast zadlžovania, navyše, nevidieť žiadne rozvojové impulzy. Po dnešnom rokovaní zastupiteľstva BBSK to novinárom povedal poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník.

Kritizoval aj čísla, ktoré vedenie kraja aktuálne uvádza ako investíciu do rozvojových projektov. "Ide však len o bežné projekty, ktoré zrealizovali subjekty, zriadené krajom," povedal Kaník.

Podľa neho ambíciou predsedu BBSK by malo byť v prvom rade znižovanie katastrofálnej nezamestnanosti a pritiahnutie nových investorov. "Práve toto mi najviac absentuje vo víziách pána predsedu," dodal.

Aj podľa ďalšieho poslanca za SDKÚ-DS a tiež poslanca BBSK Jozefa Mikuša trend zadlžovania kraja pokračuje. "Za prvé tri roky aktuálneho vedenia Úradu BBSK sme zaznamenali zvýšenie záväzkov z 30 miliónov na 50 miliónov eur," uviedol. "Dnes sa krátkodobé a dlhodobé záväzky rovnajú úverom. To znamená, že zadlženosť, ktorá vychádza zo záverečných účtov BBSK za tri roky dosiahla po odpočítaní pohľadávok 94 miliónov eur. Pred tromi rokmi bola ale 67 miliónov eur. Rozprávať preto o tom, že sa skonsolidovali financie kraja je veľmi predčasné," doplnil.

Predseda BBSK V. Maňka však v reakcii na slová oboch poslancov hovorí, že vôbec nejde o relevantné čísla. "Veď napríklad aj stránka inštitútu INEKO o ktorej sa hovorí, že je pravicová, uvádza, že Banskobystrický samosprávny kraj je najmenej zadlžený zo všetkých krajov na Slovensku," povedal TASR.

Pokiaľ sa jedná o úvery, podľa Maňku, kraj si ich zobral v hodnote 20,9 milióna eur a splatil záväzky v hodnote 27,6 milióna eur. "Čiže ešte viac sme splatili, ako sme si zobrali," pripomenul.
S poslancom Kaníkom by sa dokonca rád stretol v vzájomnom dueli pred verejnosťou, kde by aktuálne čísla vedel ľahko obhájiť.