01.06.2015, 00:00

Zistenie HN: Baumax si na Slovensku balí kufre

Na obzore je nemecký reťazec Obi. Ten by mal prevziať súčasné predajne Baumaxu.

Značka, ktorú pozná každý domáci majster, sa sťahuje zo slovenského trhu. Po viac ako 20 rokoch u nás má predajne Baumaxu prevziať nemecký reťazec Obi. Podľa zdroja HN, ktorého meno máme v redakcii, to už oznámili zamestnancom pobočiek. „Vaše otázky sa odvolávajú na fámy, ktoré nemôžeme komentovať,“ tvrdí pre HN hovorkyňa Baumaxu Monika Voglgruber s tým, že reťazec na Slovensku stále prevádzkuje svoju sieť.

Nemci na obzore

To by sa však už čoskoro malo zmeniť. Jeho nástupca má expanzné chute a o tom, že Obi plánuje prevziať Baumax, informovali rakúske i nemecké médiá už vlani. „Obi pôsobí už na viacerých trhoch strednej Európy, a tak sa logicky snaží využívať túto pozíciu,“ myslí si analytik spoločnosti Home Credit Michal Kozub. Ten neočakáva, že by sieť chcela u nás prevádzkovať desiatky obchodov. Nový reťazec však doplní ponuku hobby marketov, keďže jeho sortiment sa líši od konkurenčného Hornbachu i Bauhausu, ktorý otvára svoju prvú slovenskú prevádzku už vo štvrtok. „Týmto sieťam dokáže Obi konkurovať aj cenovo,“ myslí si analytik agentúry prieskumu trhu Terno Ľubomír Drahovský.

Finančné trápenie

Baumax už dlhšie trápia finančné problémy a postupne rozpredáva svoje dcéry v zahraniční. Ešte len nedávno opustil maďarský trh a jeho chorvátske predajne sa dostali do insolvencie. Na kľúčových trhoch v Rakúsku, Česku a na Slovensku, ktoré mu zabezpečujú až 70 percent tržieb, chcel rozbehnúť nový online model predaja. „Slovenský trh Baumax síce označoval za kľúčový. Ale to nič nemení na tom, že tento trh je veľmi náročný, a prejsť do zisku nie je až také ľahké,“ dodáva Kozub. Možný odchod Baumaxu nie je jedinou novinkou v oblasti maloobchodu v strednej Európe. Český týždenník Euro cez víkend informoval o tom, že tamojšie Tesco má záujem kúpiť minister financií a vlastník Agrofertu Andrej Babiš.

Súvisiace články