08.10.2014, 00:00

Krúpa rozšíri biznis. Aj vďaka eurofondom

Zistenie HN. Biznismen vstúpil do firmy Top Pelet, ktorá vyrába energiu z drevného odpadu. Získal dotáciu 2,4 milióna eur.

Známy slovenský veľkopodnikateľ Pavol Krúpa rozširuje svoj biznis v energetike. Kým ešte donedávna majiteľ skupiny Arca Capital vyrábal energiu len zo slnka a z bioplynu, najnovšie to bude už aj z drevného odpadu. „Vstúpili sme do firmy Top Pelet, ktorú vlastnil jeden z najväčších hornonitrianskych spracovateľov dreva, spoločnosť Topholz. Vyrábať budeme elektrinu spaľovaním z drevnej biomasy,“ potvrdil pre HN finančný a projektový manažér Arca Capital Rastislav Velič. Táto investícia za sedem miliónov eur bude na Slovensku unikátna. „Teplo budeme vyrábať v organickom Rankinovom cykle, čo je energeticky efektívny spôsob kombinovanej výroby elektriny,“ vraví Velič.

Slovenský milionár tak bude mať v Top Pelete 51 percent, zvyšok Topholz. Ide o biznis, ktorý mu zadotuje nielen štát, ale aj spotrebitelia. Kým v prvom prípade Top Pelet získal na elektráreň a jej technológie eurofondy v hodnote skoro 2,4 milióna eur, v druhom mu Slováci prispejú na podnikanie cez svoje účty za elektrinu. Podpora výroby takejto energie sa totiž započítava do faktúr spotrebiteľov.

Ekonomicky by to nevychádzalo

Na vysvetlenie – distribučné spoločnosti sú povinné zo zákona nakupovať elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov energie, čo následne prenášajú do cien zákazníkov. „Bez štátnej pomoci – eurofondov či garantovanej výkupnej ceny – by sme investíciu, ktorá priamo zamestná štyroch ľudí a nepriamo 60, nezrealizovali. Nebola by totiž ekonomicky návratná

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.