21.12.2015, 00:00

Křetínský podpísal vstup do elektrární

Odkúpenie talianskeho podielu ho zatiaľ vyšlo na 150 miliónov eur. Ďalší balík je v hre po dostavbe Mochoviec.

Slovenské elektrárne sú predané už aj na papieri. Dohodu podpisom spečatil ešte v piatok podvečer šéf talianskeho koncernu Enel Francesco Starace a spoločnosť EPH, za ktorou stojí český podnikateľ Daniel Křetínský a finančníci z J&T. Pritom už teraz majú na Slovensku strategické postavenie prostredníctvom viacerých podnikov na prepravu, skladovanie či distribúciu plynu. Kúpou elektrární si tak iba rozšíria svoje energetické portfólio. „EPH je už dnes významný stredoeurópsky hráč v energetike a toto postavenie si vstupom do Slovenských elektrární iba posilní. Zaujímavé je, že zo všetkých krajín, kde EPH pôsobí, má najsilnejšiu pozíciu práve na Slovensku,“ povedal analytik portálu energieprevas. sk Jozef Badida.

Ako obchod prebehne

Predaj sa uskutoční prostredníctvom dcérskych spoločností – Enel Produzione SpA a EP Slovakia BV. Taliani prevedú celý svoj 66-percentný podiel v elektrárňach na novovytvorenú firmu HoldCo, nad ktorou môže postupne Křetínský získať plnú kontrolu. Celý predaj prebehne dvoch fázach. Najprv dostane polovičný podiel za 375 miliónov eur. Z toho 150 miliónov zaplatí hneď. Zvyšok, teda 225 miliónov eur, uhradí pri uzatvorení druhej fázy predaja – a to po tom, ako sa rozhodne odkúpiť aj zvyšný podiel Enelu v elektrárňach. Čiže de facto tak pri podpise zmluvy s Talianmi získal EPH aj predkupné právo na druhý 33-percentný balík talianskych akcií.

Túto opciu si môže EPH uplatniť najneskôr rok po tom, ako dostane tretí a štvrtý blok Atómovej elektrárne v Mochovciach povolenie na skúšobnú prevádzku. Dostavba tretieho reaktora je pritom plánovaná na koniec roka 2016, štvorka má byť hotová o rok neskôr. Tieto termíny však značia iba zavezenie jadrového paliv

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.