13.01.2016, 00:00

Náš biznis trápia dane aj ceny energií

Firmy v priemysle a stavebníctve si od štátu pýtajú reformy. Začať by mohol napríklad so školstvom, odkazujú.

Náš biznis trápia dane aj ceny energií

Spolu vytvárajú státisíce pracovných miest. Napriek tomu sa im u nás nepodniká práve najľahšie. Firmy v priemyselnom a stavebnom sektore sa sťažujú na priúzku slučku, ktorú im vláda sťahuje okolo krku. Platia privysoké dane, odvody a aj energie odoberajú pridraho, tvrdia nezávisle od seba viacerí oslovení priemyselníci a odborové združenia.

„Problémov, ktorým čelí priemysel na Slovensku, je viacero, ale určite sa všetci zhodnú na tom, že máme aj na európske pomery príliš vysoké ceny energií,“ hovorí prezident Republikovej únie zamestnávateľov Miroslav Kiraľvarga, ktorý je zároveň viceprezidentom košického U. S. Steelu. Koncové ceny energií sú jedny z najvyšších v celej únii, dôvodom sú podľa firiem najmä neustále sa zvyšujúce poplatky skryté v cene elektriny a plynu. Dokonca podľa hovorcu trnavskej automobilky PSA Petra Šveca sú ceny energií u nás až dvakrát vyššie než vo Francúzsku.

Platby meškajú

Ďalším problémom, na ktorý si často firmy sťažujú, sú aj meškajúce platby. Tie ich môžu často uvrhnúť do druhotnej platobnej neschopnosti. A nezriedka sa to končí aj najhorším scenárom – prepúšťaním alebo krachom. „Platobná disciplína slovenských firiem sa za posledné dva roky zhoršila – počet faktúr uhrádzaných po splatnosti sa zvýšil,“ upozorňuje analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová. Do problémov sa pritom firmy nedostávajú vlastnou vinou. „Najčastejším dôvodom vzniku druhotnej platobnej neschopnosti je, keď dlžník zanikne bez likvidácie alebo spoločník predá svoju spoločnosť zahraničnému nekontaktnému spoločníkovi spolu so záväzkami,“ vysvetľuje viceprezidentka Slovenskej komory daňových poradcov Alica Orda Oravcová. Meškajúce platby sú pritom viac príznačné pre odvetvia, kde sa zvyčajne neplatia zálohy – napríklad pre stavebníctvo alebo poľnohospodárstvo.

Vysoké dane

Firmy sa zhodujú aj na ďalšej prekážke svojho podnikania. „Najväčším problémom je konkurencieschopnosť európskeho priemyslu ako celku najmä voči Ázii a Amerike,“ potvrdzuje Klub 500, ktorý združuje najväčších hráčov na trhu. K tomu, aby sme boli viac konkurencieschopní, by pomohli napríklad nižšie dane či odvody, po ktorých opakovane volajú prierezovo vo všetkých odvetviach. To by viedlo k väčšej konkurencieschopnosti pri získaní nových zahraničných investorov, myslí si generálny tajomník Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Martin Hrivik.

Priemyselníci vládu najviac chvália za to, že konečne spustila duálne vzdelávanie, ktoré vláda odštartovala v apríli minulého roka. To by malo riešiť nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, ktorú kritizujú takmer všetci oslovení podnikatelia.

Anketa

S akými problémami sa stretávate pri svojom biznise a aké opatrenia by ste od štátu uvítali?

Martin Kele, generálny riaditeľ MATADOR HOLDING

Keďže Slovensko je hlavne priemyselná krajina, energetické náklady na výrobu sú v mnohých prípadoch limitujúcim faktorom na udržanie si dlhodobej konkurencieschopnosti, tu určite vidíme priestor na realizáciu opatrení, ktoré povedú k zníženiu cien energií pre pr

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.