20.03.2014, 23:58

Na Ukrajine môžeme zarobiť

Cez pološtátny podnik Eustream by sme mohli na Východ dodávať plyn. Získať by sme mohli desiatky miliónov eur ročne.

Zníženie závislosti Ukrajiny od plynu z Ruska môže priniesť Slovensku desiatky miliónov eur ročne. Dôvodom je dohoda o takzvanom spätnom toku, ktorá má zabezpečiť dodávky plynu na Východ cez Slovensko, respektíve cez náš pološtátny podnik Eustream. Práve o tejto možnosti už dlhšie rokuje náš prepravca plynu s ukrajinským partnerom Ukrtransgaz, pričom debaty by sa mali uzavrieť už o pár týždňov. „Som optimistický, že môžeme dospieť k dohode do konca apríla,“ vyhlásil komisár pre energetiku Günther Oettinger (na nsímke). Jeho slová o obnove rokovaní potvrdil HN aj hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.

Spätný tok plynu medzi Slovenskom a Ukrajinou by sa mohol spustiť už počas tejto zimy. V úvode by sme mali Ukrajincom poslať tri miliardy kubických metrov plynu, pričom ročný objem by mohol narásť až na desať miliárd. No a práve tieto čísla by mohli Eustreamu priniesť spomínané desiatky miliónov eur. Odborníci si však možné zisky netrúfli odhadnúť. „Pokiaľ by to malo byť dlhodobé riešenie a Slovensko by sa stalo tranzitnou krajinou, určite by z toho ťažilo,“ povedal energetický analytik J&T Banky Michal Šnobr.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) však upozorňuje na riziká. „Ak budeme mať záru

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.