12.02.2016, 00:00

Zisk bude nižší. Hľadáme rezervy

Viceprezident koncernu Lukoil a generálny riaditeľ Lukoil – Západná Sibír Sergej Kočkurov exkluzívne pre HN:

Po skončení Ufimského ropného inštitútu ste sa presťahovali do Kogalymu na Západnej Sibíri. Vaším prvým zamestnávateľom bola spoločnosť NGDU Vaťjogaňnefť. Bolo to v polovici 80. rokov. Čím sa situácia v ťažbe ropy vtedy odlišovala od súčasnosti?

Bolo to v roku 1986. Uskutočňovalo sa rozsiahle objavovanie uhľovodíkových bohatstiev Západnej Sibíri. Ja som skončil vysokú školu v Baškirsku a začal som pracovať v spoločnosti Bašnefť, ktorá si spolu so Tatnefťou osvojovala rozsiahle západosibírske ropné náleziská. V Baškirskej a Tatárskej oblasti bola vtedy ťažba ropy na vrchole, bol tam dostatok špecialistov v oblasti ťažby ropy. Takto sa v mojom profesionálnom životopise objavil Kogalym. Začal som pracovať v NGDU Vaťjogaňnefť. Na začiatku som prešiel niekoľko oddelení. Najprv to bolo oddelenie rekonštrukcie vrtov, nasledovalo oddelenie generálnych opráv vrtov a oddelenie ťažby ropy. Priority ľudí boli vtedy iné. Sever Sovietskeho zväzu bol miestom, kde bolo možné rýchlo zarobiť na auto, na byt. Niektorí sem prichádzali na rok – dva a odchádzali. Niektorí prišli, sever im učaroval a zostali. Mne sa v Kogalyme v decembri 1986 narodil syn. Rozhodli sme sa s manželkou zostať.

Čo sa zmenilo s príchodom spoločnosti Lukoil?

Lukoil vznikol v roku 1991. Bolo to ťažké prechodné obdobie. Rozpad Sovietskeho zväzu, vznik Ruskej federácie. My sme pracovali a takmer sme nezbadali, že žijeme v inom štáte. Zostali tí istí ľudia, tie isté úlohy a ciele, to isté vybavenie. So vznikom súkromnej spoločnosti Lukoil však prišli nové štandardy, procesy, reglementy. Prišli prví zahraniční partneri, s ktorými sme zakladali spoločné podniky. Začali sme investovať do nových moderných technológií, kupovať zahraničné vybavenie. Šli sme dopredu, zlepšovali sa, rozvíjali. Ako každá iná ruská či zahraničná firma.

Ako vás ovplyvňujú sankcie na dovoz západného vybavenia?

Spoločnosti Lukoil sa dotkli sankcie, no nevplývajú na prácu spoločnosti Lukoil – Západná Sibír. My neťažíme ropu na šelfe. Pracujeme na náleziskách za polárnym kruhom na Jamale, no na pevnine, nie na mori. Na tieto projekty sa sankcie nevzťahujú. Taktiež sa nezaoberáme „bridlicovou“ ropou a plynom. Všetky zmluvy so západnými dodávateľmi dodržiavame.

Za obdobie, počas ktorého pracujete, sa uskutočnilo niekoľko etáp silných fluktuácií cien ropy. V rokoch 1998 – 1999, v roku 2008, v súčasnosti. Ako ste sa s nimi vyrovnali?

Prvý úder prišiel koncom 90. rokov. Hlavný cieľ bol udržať kolektív.

Prečo?

Pretože títo ľudia niekoľko desiatok rokov odpracovali na svojom mieste. Kríza prichádza a odchádza. Stratiť profesionálov môžete veľmi ľahko. Nájsť ich je oveľa ťažšie. Prezident spoločnosti (Lukoil – V. J. Alekperov – pozn. red.) nám dal úlohu – ľubovoľným spôsobom udržať kolektív. V rokoch 1998 – 1999 ani v roku 2008 sme neprepúšťali. Znižovali sme všetky ostatné náklady okrem mzdových.

Podnebné podmienky sú zložité. Mestá malé. Ako sa snažíte motivovať vysokokvalifikovaných špecialistov, aby prichádzali a zostávali?

Aktívne spolupracujeme s vysokými školami z Moskvy, Ufy, Ťumeni a Chanty-Mansijska. V roku 2015 sme prijali viac ako 150 mladých špecialistov, čo nie je málo. V kolektívoch pre nich vytvárame optimálne podmienky na adaptáciu a kariérny rast. Pomáhame im riešiť sociálno-bytové otázky. V kolektívnej zmluve medzi spoločnosťou a odbormi sú definované výhody, podpory a garancie pre mladých špecialistov. Medzi právami mladých špecialistov je výplata jednorazovej podpory pri nástupe do zamestnania a podpora v nájdení pracovného miesta pre manžela, resp. manželku. Pre zamestnancov sami staviame byty. V súčasnosti

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.