11.08.2014, 00:00

Transpetrol vykúpil pozemky v Rakúsku

Na územie pod ropovodom Bratislava – Schwechat išlo už 10 miliónov eur.

Štátna firma míňa milióny eur, ktoré sa nemusia vrátiť. Projekt ropovodu medzi Bratislavou a Schwechatom, ktorý má vláda na stole už dlhé roky, totiž neustále naráža na odpor verejnosti. Ani to však neodradilo štátny Transpetrol, ktorý spolu so svojím rakúskym partnerom, štátnym OMV, doteraz stihli preinvestovať na projekt 13 miliónov eur. Približne 10 miliónov eur pritom išlo na výkup pozemkov na rakúskej strane, kde nie je proti projektu odpor ako u nás. Väčšinu za výkup rakúskych pozemkov pritom zaplatila práve slovenská firma. Náklady sa totiž delia podľa podielov v spoločnom podniku Slovákov a Rakúšanov, v ktorom Transpetrol ovláda až 74 percent. Slovenský podnik výkup odôvodňuje tým, že sa obe firmy držia doterajšieho harmonogramu výstavby ropovodu.

Ropovod zatiaľ nemá presne vytýčenú trasu. Jedna z alternatív počítala aj s tým, že by sa ťahal cez Žitný ostrov, čo narážalo na odpor verejnosti.

Firma chce zarobiť

„Rovnakým spôsobom sa budú, samozrejme, rozdeľovať aj následné výnosy,“ odkázalo vedenie spoločnosti. Transpetrol si verí, že na projekte zarobí. Fakt je, že kým nie sú známe presná trasa a rozpočet, nedá sa spočítať, za akých okolností je investícia návratná. Jej výška sa zatiaľ iba odhaduje v rozmedzí od 75 do 120 miliónov eur. „Ekonomickú výhodnosť by mal Transpetrol transparentne predstaviť nielen akcionárovi, ale v prípade takéhoto projektu v čo najväčšej možnej miere aj verejnosti. Dnes je však ťažké hodnotiť ekonomickú návratnosť,“ poznamenal analytik Inštitút

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.