20.05.2015, 17:04

Investícia desaťročia. Vieme, ktorá automobilka je v hre o Slovensko

Nová automobilka má zamestnať 8-tisíc ľudí. Definitívne rozhodnutie padne v lete.

Slovensko je v hre o investíciu desaťročia. Luxusná britská automobilka Land Rover totiž zvažuje, že práve v Nitre postaví fabriku. Vyrábať by sa tu mohli ich terénne autá, ktoré by celkovo – aj u dodávateľov – zamestnali osem tisíc ľudí. „Okrem Slovenska však o investíciu i naďalej bojuje Poľsko a Latinská Amerika,“ potvrdil informácie HN zdroj oboznámený so situáciou, ktorý si neželal byť menovaný.

Definitívne rozhodnutie má padnúť v lete. O tomto obrom projekte Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu a rovnako aj primátor mesta Nitra Jozef Dvonč mlčia, zámer Britov pre HN však potvrdili ďalšie dva na sebe nezávislé zdroje. A expanzívne chúťky má aj samotná automobilka.

Budeme pokračovať vo vyhodnocovaní príležitostí na rozšírenie výroby, a to najmä na trhoch s rastovým potenciálom a požiadavkami zákazníkov,“ uviedla prednedávnom hovorkyňa Jaguar Land Rover pre magazín Automotive News Europe. 

 

Mimochodom, o možnom príchode tejto automobilky na Slovensko HN informovali už v marci 2015. Včera s informáciou o záujme nemenovanej automobilky prišla RTVS, podľa ktorej má priemyselný park v Nitre k dispozícií požadovaný 400-hektárový pozemok. Mesto navyše aktuálne park napája na rýchlocestu R1.

Na Slovensku aktuálne pôsobia tri automobilky – nemecký Volkswagen, juhokórejská Kia a francúzsky Peugeot. Tieto spoločnosti priamo u seba zamestnávajú tisícky ľudí, ďalšie desaťtiísce miest sú u ich (sub)-dodávateľov a celý sektor je ťahúňom ekonomiky. Len vlani vyrobil viac ako 970 tisíc vozidiel a v minulosti sa na našom HDP podielal v bežných cenách približne štyrmi percentami. 

A hoci sa slovenský Detroit už teraz trápi s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily, podľa odborníkov tu priestor pre novú automobilku stále je. „Tri automobilové spoločnosti, ktoré tu sú, idú na plnú kapacitu. Je to signál pre ďalšiu automobilku, ktorá si na Slovensku môže vybudovať zázemie aj vzhľadom na dostatočnú technickú základňu a dodávateľský systém,“ vyhlásil managing partner KPMG Ľuboš Vančo.

Viac o téme nájdete štvrtok v Hospodárskych novinách

Súvisiace články