23.10.2014, 00:00

Postreh HN: Populistický krok

Strana oznámila, strana odklepla. A to bez akejkoľvek diskusie. Všetci študenti a dôchodcovia dostanú možnosť od polovice novembra cestovať vlakmi zadarmo. Celkovo takéto právo dostane takmer polovica všetkých Slovákov. A zvyšok sa im na to poskladá.

Strana sa svojím krokom rozhodla podporiť len dve skupiny obyvateľstva. Chce tak odbremeniť rodiny študentov, ktorí vlakmi cestujú. Áno, je pravda, že pred sviatkami či začatím semestra sú vlaky študentmi preplnené. Dokonca sú aj v IC vlakoch, ktoré sú o pár eur drahšie ako bežné rýchliky. Nemám z nich pocit, že by nemali dostatok peňazí na cestovanie. Avšak vlakmi necestujú len oni. Vo vlakoch často vidieť aj mamičky s deťmi. Na ne sa zľavy nevzťahujú. A možno aj tie by potrebovali podobnú podporu.

Vláda si účelovo vybrala len dve skupiny obyvateľov. Ide len o jej populizmus. Rovnako účelovo si vybrala aj jeden druh dopravy. Neobstojí argument premiéra, že SAD sú vo väčšinovej miere sprivatizované. Kabinet tým deformuje trh, keďže mnoho študentov cestuje aj autobusmi. A nemajú pritom na výber. Môže sa tak pokojne stať, že bohatší študent bude cestovať zadarmo a ten, čo má peňazí menej, bude platiť.