01.12.2014, 00:00

Nemci postavia pri Komárne 15 veterných turbín

Na Slovensku sú raritou, hoci hneď za hranicami, v susednom Rakúsku, ich môžeme vidieť desiatky. Zmeniť to chce nemecká spoločnosť Green Answers. Tá plánuje pri Komárne postaviť hneď 15 veterných turbín.

Nemecká firma má s výstavbou turbín viac ako dvadsaťročné skúsenosti, a to najmä doma. „Na výstavbu veterného parku počítame s investíciou vo výške 80 miliónov eur,“ uviedol pre HN Stanislav Srník, konateľ spoločnosti Green Answers SK.

Slovensko je na chvoste

Veľkých turbín, ktoré na výrobu elektriny využívajú silu vetra, je na Slovensku len pár, a aj tie sú momentálne odstavené. Slovensko sa tak radí na chvost Európskej únie vo využívaní tohto typu elektrární. „Je to spôsobené tým, že Slovenská elektrizačná a prenosová sústava nevydáva od roku 2009 pre výstavbu veterných elektrární kladné stanovisko. V súčasnosti však pracuje na novej štúdii, na základe ktorej by mohlo dôjsť k zmene jej postoja,“ uviedol pre HN Jozef Badida, analytik portálu energieprevas. sk.

Otázne tak je, kedy sa tento projekt podarí zrealizovať. „Ide o nestabilný zdroj energie, je potrebné k nemu zabezpečiť aj záložný zdroj,“ dodáva Badida.

Z hľadiska výrobných nákladov sú veterné turbíny výhod

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.