30.09.2014, 00:00

Rusi varujú. V zime budeme odkázaní na Západ

Počas najbližšej zimy bude Slovensko s veľkou pravdepodobnosťou odkázané na plyn zo západnej Európy. Vyplýva to z vyjadrení šéfa ruského plynárenského gigantu Gazpromu. Hlava koncernu Alexej Miller povedal, že pre spory o cenách plynu s Ukrajinou nemôže zaručiť plynulé dodávky plynu počas chladných mesiacov. Už od začiatku septembra pritom Moskva posiela cez Ukrajinu na Slovensko menej plynu, ako si objednáva náš prepravca SPP. „Naša spoločnosť od polovice septembra zaznamenáva mierne zníženie v denných dodávkach plynu na úrovni od 5 do 20 percent,“ potvrdil hovorca plynární Peter Bednár.

Pomoc z Česka a Rakúska

S prichádzajúcou zimou odborníci očakávajú ešte väčšie výpadky, prípadne úplné pozastavenie dodávok plynu. V takom prípade sa budeme musieť obrátiť na našich susedov a využiť spätný tok plynu z Rakúska a Česka. „Vzhľadom na vývoj rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom sa dá očakávať, že počas zimy si

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.