11.08.2015, 00:00

Slováci prišli o vzácny klenot od Andyho Warhola

Podnikateľ nevrátil múzeu v Medzilaborciach obraz zo slávnej série Campbellových polievok.

Dať desiatky miliónov eur za obraz Andyho Warhola? Nič výnimočné. Štedrej priazni zberateľov sa teší napríklad Warholova ikonická séria s plechovkami jedla. Presne za 22 miliónov eur sa pred piatimi rokmi vydražil jeho obraz zeleninovej polievky s otváračom na konzervy v aukčnej sieni Christie’s v New Yorku.

Jeden takýto originál sa nedávno stratil Múzeu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, ako prvý o tom informoval portál aktuality.sk. „Spoločnosti Arts Group sme požičali jeden originál Campbellova polievka a jednu kópiu Marilyn Monroe. Napriek ukončeniu zmluvného vzťahu a výzvam sa nám obrazy doposiaľ nevrátili,“ hovorí pre HN zástupca riaditeľa múzea a emeritný prezident nadácie The Andy Warhol Society Michal Bycko.

Snímka: archív HN

Stratený originál

Umelecké diela požičali Medzilaborčania po predchádzajúcej úspešnej spolupráci na dvoch výstavách. Konateľ Arts Group Martin Švajda múzeu predložil pri preberaní obrazov potrebné doklady. Za poistenie diel zaplatil dokopy 10-tisíc eur.


Čítajte viac: Strata Warhola zatriasla múzeom


Obrazy sa pravdepodobne stali rukojemníkmi sporov medzi Martinom Švajdom a izraelským podnikateľom Herbertom Gorgem. Podľa súdnych spisov mal podnikateľ Švajdovi požičať viac ako 500-tisíc eur na kúpu obrazov od rôznych umelcov vrátane Andyho Warhola. Časť z nich mali byť však bezcenné falzifikáty a konateľ firmy Arts Group ostal v dlhoch. Podobným spôsobom mal Švajda vylákať aj 160-tisíc eur od ďalšej bratislavskej spoločnosti. S Martinom Švajdom sa HN nepodarilo spojiť.

Dve série sieťotlačí

Warhol najprv Campbellove polievky maľoval na plátno, neskôr vytvoril dve série sieťotlačí. V Medzilaborciach chýba práve obraz Campbell´s Soup Hot Dog Bean z druhej série. Originál múzeum zakúpilo z nadácie pred 15 rokmi za približne 2500 eur. Jeho aktuálnu cenu Bycko odhaduje na najmenej 36-tisíc eur.