29.01.2015, 00:00

Ficova volebná jazda smeruje k vlakom. Opäť

Vláda zvýšila zľavy pre pracujúcich na polovicu. Tí ušetria desiatky eur ročne.

Najskôr sa koncom minulého roka zacielili na študentov a dôchodcov. Tým dali vlaky zadarmo. Dnes im ide už aj o zamestnancov, dochádzajúcich do práce. Včera im kabinet Roberta Fica odklepol zvýšenie zliav. Pracujúci od nedele budú môcť cestovať vlakmi do práce za polovičné ceny. Doteraz mali zľavy vo výške od 30 percent. „Môže to pomôcť pritiahnuť ľudí do vlakov,“ vyhlásil Fico po rokovaní vlády.

Populistický krok, vyššie straty

Samozrejme, ide o populizmus. Takto reaguje na novinku politický analytik agentúry Polis Ján Baránek. Podľa neho za takýmto krokom sú budúcoročné voľby. Súhlasí s tým aj politológ z košickej Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Tomáš Koziak.


Pokračovanie článku nájdete TU.


Vyššie zľavy však budú mať pracujúci len v štátom dotovaných vlakoch – teda u českého súkromníka RegioJet na trase Bratislava – Komárno a štátnej Železničnej spoločnosti Slovensko s výnimkou jej IC vlakov. A práve tento fakt môže štátnemu osobnému dopravcovi priniesť ďalšie straty. Vláda očakáva, že na vyššie zľavy bude potrebovať vo svojom rozpočte nájsť ďalších 1,35 milióna eur. „Už súčasná regulácia cestovného spôsobuje železniciam straty, ďalšie zľavy budú znamenať len väčšiu potrebu dotácií zo štátneho rozpočtu,“ myslí si analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský.