19.11.2013, 20:00

Máme zložité dane, tvrdí celosvetový prieskum

V rebríčku PwC sme si oproti minulému roku pohoršili o dve priečky.

Náš daňový systém patrí vo svete medzi tie horšie. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti PwC, ktorá porovnala 189 krajín z rôznych kútov sveta. V porovnaní s minulým rokom sme si mierne pohoršili, keď sme spadli o dve priečky na 102. pozíciu.

Napriek nie príliš lichotivému výsledku sme stále najlepšou krajinou spomedzi štátov V4. Za arabskými krajinami ako Spojené arabské emiráty či Katar, ktoré sa v prieskume umiestnili najvyššie, však výrazne zaostávame.

Podľa ministerstva financií prieskum nie je objektívny. „Hodnotí krajiny s neporovnateľnými daňovými systémami, medzi ktorými sú výrazné rozdiely,“ reagoval tlačový odbor rezortu financií.

Konkrétne čísla však hovoria jasne. Napríklad údaj o tom, že slovenské firmy strávia pri vypĺňaní daňových priznaní a plnení ďalších daňových povinností až 207 hodín ročne. Odborníci tvrdia, že v našich daniach a odvodoch je veľký priestor na zlepšenie. „Hlavným problémom u nás je vysoká daňovo-odvodová záťaž a príliš veľká byrokracia. Postavenie v rebríčku sa preto dá hodnotiť negatívne,“ poznamenal riaditeľ inštitútu INEKO Peter Goliaš.