31.10.2013, 13:37

Druhý pilier zarába. Pozrite sa, ako sú na tom vaše úspory

Od začiatku roka sa najviac zhodnotili dôchodky v indexovom negarantovanom fonde od ING.

Druhý pilier zarába. Presnejšie povedané, zarábajú hlavne indexové fondy. Od začiatku roka sa najviac zhodnotili dôchodky v Indexe indexovom negarantovanom od ING. Tento fond dosiahol za prvých desať mesiacov výnos 15,703 percenta. Každá tisícka usporená na dôchodok tak narástla o viac než 157 eur.

Zarábali však aj ďalšie indexové fondy. „Je to spôsobené rastom akciových trhov, ktoré ťahajú tieto fondy. Rast súvisí s oživením v USA a v Európe,“ zhodnotil ekonóm Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž. Odhaduje pritom, že akciám by sa mohlo dariť aj naďalej.

Naopak najmenej zarábajú od začiatku roka garantované fondy naviazané na dlhopisy. Iba dva zo šiestich fondov dokázali prekonať hranicu jednopercentného výnosu. Práve o jedno percento pritom rastú aj ceny, čiže väčšina týchto fondov v tomto roku reálne prerába. Je to spôsobené tým, že správcovia garantovaných fondov musia dodržiavať prísne pravidlá, aby neprišli ani o cent z vložených peňazí.

Sporitelia majú v druhom pilieri uložených viac než 5,6 miliardy eur. Drvivá väčšina peňazí – vyše päť miliárd - je pritom práve v garantovaných fondoch.

Tabuľka sa po kliknutí zväčší

Súvisiace články