02.10.2013, 00:01

Obamovu Ameriku vypla prázdna pokladnica

Ochromené USA. Amerika nemá peniaze na chod štátu. Doma zostalo 800-tisíc úradníkov.

Škody za 300 miliónov dolárov, vynútená dovolenka pre 800-tisíc štátnych zamestnancov a pozatvárané úrady, múzeá či národné parky. Toto bol včera obraz Spojených štátov amerických. Najväčšia ekonomika sveta sa totiž prvýkrát po 17 rokoch zastavila.

Život v Amerike ochromila prázna pokladnica štátu, keď republikáni odmietli hlasovať za rozpočet. Ten mal pritom platiť už od včera – v praxi to znamená, že štát teraz má len na udržanie svojich základných funkcií. „Ak sa túto krízu nepodarí urýchlene vyriešiť, bezprostredne to zasiahne milióny ľudí a výrazne poškodí vzmáhajúcu sa ekonomiku,“ varoval prezident USA, demokrat Barack Obama.

Republikáni sabotujú vládny rozpočet pre Obamovu reformu zdravotníctva, s ktorou nesúhlasia. Prezident ňou chce zabezpečiť napríklad základné zdravotné poistenie pre masy Američanov, čo výrazne zaťaží štátnu kasu. Spojené štáty tak už teraz rátajú stámilionóvé škody. Ekonómovia varujú, že ak politici rozpočet čo najskôr neschvália, za týždeň môžu pokoriť hranicu dvoch miliárd dolárov. „Ešte väčšie škody by pritom ekonomika utrpela nepriamo, stratou dôvery investorov,“ pripomenul pre HN ekonóm popredného bruselského inštitútu Bruegel Nicolas Veron.

V prípade, že by sa republikáni s demokratmi nedokázali dohodnúť, neohrozili by len svoju krajinu.

Negatívne by to poznačilo medzinárodný biznis, ktorý je postavený na obchode s Amerikou. Ale aj bežných turistov, ktorí by pre provizórne fungujúce letiská museli počítať s meškaním letov či s problémami pri vybavovaní víz.

O vyriešenie krízy sa ešte včera večer snažili v parlamente zástupcovia demokratov aj republikánov. Zatiaľ to však nevyzeralo na to, že by našli spoločnú reč a peniaze pre Obamovu vládu uvoľnili.

Dôvodom sporu sa stala Obamova reforma zdravotníckeho systému, ktorú republikáni ostro kritizujú. V pondelok večer zablokovali účinnosť reformy, čím nastala patová situácia.

Stopnuté peniaze pre vládu pritom výrazne ovplyvnia aj chod samotného Bieleho domu. Zhruba 1300 zamestnancov musel prezident poslať domov na nútenú dovolenku.

Väčšina Obamovej ochranky zostala v práci. Najsilnejší muž sveta sa však bude musieť zaobísť napríklad bez kuchárov, upratovačiek či zamestnancov práčovne.

Podobná odstávka v roku 1996 trvala tri týždne, keď sa demokratom vtedajšieho prezidenta Billa Clintona nepodarilo v niektorých kľúčových otázkach dohodnúť s republikánmi pod vedením Newta Gingricha. Americká ekonomika vtedy prišla zhruba o 1,7 miliardy dolárov.