11.06.2014, 00:00

Enel zvažuje predaj elektrární

Majiteľ dvoch tretín Slovenských elektrární Enel (na snímke jeho šéf Francesco Starace) chcel ešte v tomto roku stlačiť dlh.

Najväčší energetický podnik na Slovensku možno zmení majiteľa. Majoritný akcionár Slovenských elektrární, talianska spoločnosť Enel, totiž zvažuje predaj svojho 66-percentného podielu v podniku. Včera to potvrdil nový šéf spoločnosti Luca D’Agnese. „Naša skupina zvažuje predaj rôznych akvizícií. Slovenské elektrárne nie sú jedinou takouto akvizíciou,“ konštatoval D’Agnese. Potvrdil tak nedávne vyhlásenie nového generálneho riaditeľa Enelu Francesca Staraceho pre talianske médiá.

Ak by k predaju skutočne došlo, Taliani by z podniku odišli po ôsmich rokoch. Pri svojom vstupe zaplatili štátu za akcie takmer 840 miliónov eur. Dnes by za ten istý podiel mohli dostať podstatne vyššiu sumu. Hodnotu podniku zvýšila najväčšia investícia v histórii Slovenska – dostavba jadrových blokov v Mochovciach. Namiesto stoviek miliónov by sa tak účet za elektrárne mal pohybovať rádovo v miliardách. „Špekuluje sa o sume okolo troch miliárd eur,“ priblížil analytik spoločnosti Cyrrus Jiří Šimara.

Štát, ktorý má v podniku tretinu, o zámere talianskeho akcionára nevie. Jedna z kľúčových podmienok, aby s predajom súhlasil, je podľa hovorcu rezortu hospodárstva Stanislava Jurikoviča dostavba Mochoviec. Enel totiž dotera

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.