Nepomohli ani Vianoce, ani vydanie iPadu mini. Miláčik trhov v poslednom kvartáli minulého roka sklamal. Americká spoločnosť Apple po desiatich rokoch hlási pokles zisku. A stolička pod jej generálnym riaditeľom Timom Cookom sa preto začína triasť.

Ako pred desiatimi rokmi
Analytici agentúry Bloomberg očakávali (oficiálne čísla vyšli v noci), že čistý zisk firmy sa prepadne o dve percentá na 12,8 miliardy dolárov, čo je najhorší výsledok za posledných desať rokov. S výnimkou roku 2003 totiž zisk Applu vzrástol o 10 percent každý štvrťrok. A to nie je všetko. Tržby majú rásť o 18 percent, čo je najpomalšie od roku 2009. Napriek tomu, že tieto čísla sú najhoršie za posledné roky, neznamená to, že ikona s nahryznutým jabĺčkom už nie je taká ikonická. Počet predaných iPhonov, iPadov a iných výrobkov svedčí o opaku. Podľa analytikov za tento nečakaný pokles môžu vyššie náklady na výrobu, a paradoxne, aj spomínané Vianoce. „Dôvodom tohto zdanlivo nelogického javu je pokles marží a rast nákladov,“ priblížil analytik Tomáš Menčík z Cyrrusu s tým, že výroba sa predražila aj pre požiadavku dostať nový iPhone a iPad mini na pulty ešte pred Vianocami. „Apple si musel priplatiť za rýchlosť dodaných dielov,“ dodáva analytik. V zisku sa odrazili aj vyššie náklady na výrobu v Číne. Jeden z najdôležitejších dodávateľov Applu, taiwanský Foxconn, totiž musel investovať do zlepšenia pracovných podmienok a miezd. Donútili ho k tomu série protestov a hromadných samovrážd.

Potrebujú zvrat
Analytik Ivor Lehoťan z Capital markets hovorí, že nič netrvá večne, ani rast zisku. „Strata dynamiky rastu nebola otázkou, či, ale kedy nastane táto situácia,“ hodnotí Lehoťan. Navyše, tento trend má podľa neho pokračovať. „Dynamika rastu predaja musí začať klesať, pretože sa vyčerpal priestor na organický rast a nový produkt zatiaľ nie je na dohľad,“ hovorí analytik. Podľa analytika Menčíka by tento proces mohol zvrátiť nejaký revolučný produkt. „Applu sa síce bude naďalej dariť, ale ziskovosť už nebude taká, ako doteraz. Pokiaľ by však Apple prišiel s niečím revolučným, napríklad s iTV, mohlo by to znamenať obrat tohto trendu,“ hovorí Menčík. O iTV sa hovorí už dlho a väčšina klebiet súvisiacich s Applom sa vyplnila. Podľa najnovších kuloárnych správ môžeme iTV očakávať už tento rok.

How to Cook...
Pokles zisku je iba čerešničkou na torte neúspechov, ktoré Apple postihli za uplynulý rok. Akcie sa prepadli pod hranicu 500 dolárov a Samsung mu na jeseň ukradol pozíciu smartfónovej jednotky v počte predaných kusov. Čoraz častejšie sa tak objavujú úvahy o výmene šéfa Applu.

„Nahradiť Steva Jobsa je nereálne, a tak bude Apple v dôsledku poklesu cien akcií a rastúcej konkurencie hľadať náhrady,“ myslí si analytik Lehoťan. Prisviedča aj analytik Menčík. „Je to reálne. Firma totiž zatiaľ nenašla recept na Samsung. Ak ho Cook nenájde, musia ho nahradiť.“