19.12.2012, 00:00

Premiér: Slovensko dostane až 16 miliárd

Slovensko bude v rokoch 2014 -- 2020 čerpať z prostriedkov Európskej únie 15 až 16 miliárd eur vrátane peňazí pre poľnohospodárstvo.

Premiér Robert Fico. Snímka: HN/Peter Mayer
Zdroj: HN/Peter Mayer
Na brífingu po rokovaní Rady vlády SR včera pre Partnerskú dohodu na roky 2014 – 2020 to povedal premiér Robert Fico. „Na roky 2014 až 2020 Slovensko má dostať z fondov Európskej únie podstatne viac peňazí, ako to bolo v rokoch 2007 až 2013,“ informoval Fico. Ako dodal, suma je zároveň omnoho vyššia než objem peňazí, ktorým Slovensko prispieva do rozpočtu EÚ.

Na rokovaní Rady vlády pre Partnerskú dohodu na roky 2014 – 2020 sa vláda dohodla s predstaviteľmi samospráv, so sociálnymi partnermi a zástupcami vzdelávacích inštitúcií, že počet operačných programov na čerpanie eurofondov sa zníži na 6.

Pôjde o operačný program pre oblasť výskumu a inovácií, za ktorý budú zodpovedné rezorty školstva a hospodárstva. Objem peňazí pre tento operačný program bude podľa Fica veľmi vysoký, presnú sumu však neuviedol.

Ďalšie operačné programy budú pokrývať oblasť infraštruktúry (rezort dopravy), oblasť ľudských zdrojov, zamestnanosti a inklúziu (rezort práce), oblasť kvality životného prostredia (rezort životného prostredia), rozvoj regiónov (vyššie územné celky, samosprávy) a efektívnu verejnú správu (rezort vnútra).

Podľa Fica sa aj napriek menšiemu počtu operačných programov nedá povedať, že by niektorá oblasť stratila možnosť financovania prostredníctvom eurofondov. „Pretože, ak niektorá oblasť mala svoj operačný program, tak dnes ju nájdeme pod iným operačným programom,“ podotkol premiér.