04.08.2011, 13:04

Nočná práca sa od septembra skráti o jednu hodinu

Čas nočnej práce sa od septembra tohto roka skráti o jednu hodinu. Jej rozsah tak bude trvať od 22. hodiny večernej do 5. hodiny rannej, pričom v súčasnosti trvala až do 6. hodiny. Túto novinku prináša novela Zákonníka práce (ZP).

Pre ľudí pracujúcich výhradne v noci, so zaradením na nočnú prácu, sa tak skráti ich pracovný čas. Finančne to však môže mať negatívny dopad iba na zamestnancov odmeňovaných na základe odpracovaných hodín. Rezort práce pristúpil k tejto zmene v súlade s úniovými pravidlami.

"Podľa smernice Európskeho parlamentu sa za nočnú prácu považuje doba, v ktorej musí byť obsiahnuté časové rozpätie od polnoci do 5. hodiny ráno. Zároveň nesmie byť toto obdobie kratšie ako sedem hodín a dlhšie ako osem hodín," vysvetlila pre TASR Daniela Šulcová z mediálneho odboru Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Ako však upozornila, netreba si mýliť pojem nočná práca a nočná zmena, ich rozsah totiž nemusí byť totožný. "Ranná zmena je pracovná zmena, ktorej prevažná časť spadá do času medzi 6. hodinou a 14. hodinou. Prevažná časť odpoludňajšej zmeny spadá do času medzi 14. hodinou a 22. hodinou a nočnej zmeny medzi 22. hodinou a 6. hodinou," uzavrela.