28.09.2011, 16:12

Radičovú tlačí čas. Slovensko ohrozuje summit o Grécku

O eurovale musia poslanci hlasovať do 16. októbra, premiérka nechce riskovať zrušenie summitu.

Program summitu lídrov Európskej únie k eurovalu v dňoch 17. až 18. októbra 2011 podľa slovenskej premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) "predpokladá, že Slovensko bude mať jasnú odpoveď na otázku, či euroval áno alebo nie".

"Preto bez ohľadu na to, ako by dopadlo hlasovanie v Národnej rade (NR) SR, nemôžem odchádzať na summit bez mandátu. Bez ohľadu na to, s akou odpoveďou prídem. Ale musím mať odpoveď. Inak ten summit nemá náplň rokovania. Ja nespôsobím zrušenie rokovania summitu, takže tým je daný termín veľmi pevný," uviedla po dnešnom rokovaní vlády Radičová.

Premiérka Iveta Radičová. Snímka: TASR/Pavel Neubauer
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Podľa šéfa Ministerstva financií SR Ivana Mikloša (SDKÚ-DS) "nie je žiaden dôvod, aby dodatok k eurovalu nemohol byť schválený hneď na začiatku riadne zvolanej schôdze NR SR, teda 11. októbra".

"Môj návrh, ktorý som deklaroval na Euroskupine bol, že by SR mohla schvaľovať dodatok k eurovalu 11. októbra 2011, čím by sme naplnili záväzok, že budeme poslední z krajín eurozóny. Posledná krajina, ktorá bude hlasovať pred nami, pravdepodobne 6. októbra 2011, bude asi Holandsko," informoval dnes Mikloš.

"Ako si procedúry prijímania rozhodnutia schválime, je na nás, to zároveň neznamená, že by sme mohli obsahovo meniť to, čo už bolo dohodnuté na úrovni premiérov a hláv štátov, a to, čo už k dnešnému dňu schválila viac ako polovica parlamentov členských krajín eurozóny," podčiarkol.