19.06.2012, 00:00

Výsluhové dôchodky sa zdania

Úsporné opatrenia. Poslanec Smeru navrhuje, aby bývalí policajti a vojaci nedostali pridané.

Vojakov či policajtov čakajú nižšie dôchodky. Ešte v tomto roku totiž vláda plánuje zmraziť valorizáciu výsluhových penzií a už od budúceho roka počíta aj s ich zdanením. Podľa informácií HN by tak mali poberatelia výsluhových penzií platiť dane, kým nedosiahnu dôchodkový vek. Ide o súčasť vládneho konsolidačného balíka.

Podľa riaditeľa Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Petra Goliaša by sa však mali výsluhové dôchodky postupne zrušiť úplne, Nahradiť by ich mal špeciálny príplatok k mzde.

Robert Kaliňák. Snímka: TASR/Martin Baumann
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Kým zdanenie dôchodkov by malo platiť od budúceho roka, ich zmrazenie vojaci pocítia už o pár týdžňov. Dôchodky sa im totiž mali zvyšovať od začiatku júla. Podľa šéfa Finančného výboru a poslanca Smer-SD Daniela Duchoňa, ktorý bude návrh presadzovať, je zmrazenie nevyhnutné. Ešte vlani sa totiž zmrazili platy silových zložiek a nestúpala ani suma zaplatených odvodov. Do fondov tak nešlo dosť zdrojov na vyššie dôchodky.


Zmrazenie valorizácie by podľa riaditeľa Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Petra Goliaša dlhodobo prinieslo významné úspory. „Viem si tiež predstaviť, že by sa výsluhové dôchodky započítavali s inými príjmami a riadne zdaňovali.“ O zdaňovaní uvažuje aj súčasná vláda. Celkovo by však mal systém výsluhových dôchodkov prejsť ešte hlbšou reformou, ktorá je podľa odborníkov potrebná. Niektorí dokonca navrhujú postupné zrušenie výsluhových dôchodkov ako takých. Podľa Goliaša je totiž celý systém týchto dávok drahý, každoročne ho musí dotovať štát zo štátneho rozpočtu a navyše je diskriminačný oproti ostatným povolaniam. „Výsluhové dôchodky by z týchto dôvodov mali byť postupne zrušené a nahradené osobitným poistením pre rizikové zamestnania.“

Priemerný výsluhový dôchodok poberá okolo 33-tisíc policajtov, hasičov, ale aj vojakov po 15 rokoch v službe. Policajti priemerne dostávajú 619 eur, vojaci okolo 800 eur. Ľudia, poberajúci výsluhový dôchodok, môžu aj počas poberania penzie pracovať, nárok na dôchodok im v tom prípade nezaniká.

Častým argumentom proti úplnému zrušeniu či výraznému zníženiu výsluhových dôchodkov pritom je, že by práca pre štát prestala byť zaujímavá. Podľa analytika Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS Radovana Ďuranu by preto bolo potrebné pri úprave dôchodkov zmeniť aj systém odmeňovania. „Taká reforma by mala významne rozlišovať nasadenie života od kancelárskej práce a uprednostňovať vyššiu odmenu v čase služby, prípadne na jej konci, namiesto doživotných dôchodkov. “