StoryEditor

Pozrite si zmeny, ktoré prináša nový Zakonník práce

13.07.2011, 13:15
Autor:
TASRTASRredred
Slováci už poznajú definitívnu verziu Zákonníka práce. Pozrite si zmeny, ktoré nás čakajú.

Parlament ju totiž dnes odsúhlasil 74 hlasmi. Dianie v Národnej rade sme sledovali online. Novela prináša od septembra tohto roka zmeny takmer vo všetkých sférach pracovného života - v skúšobnej, výpovednej dobe, iné pravidlá dovoleniek či zavádza úplne nový inštitút konkurenčnej doložky.

 

Skúšobná doba

Skúšobná doba zostáva prevažne na aktuálnej trojmesačnej úrovni. Výnimkou budú iba vedúci pracovníci, ktorí budú môcť dostať maximálne šesťmesačnú lehotu. Novinkou, ktorú však tripartita jednohlasne nepodporila, bude aj možnosť predĺžiť skúšobnú lehotu o tri mesiace, a to v kolektívnej zmluve.

 

Pracovný kódex

Nové znenie pracovného kódexu počíta s reťazením pracovných pomerov na čas určitý, a to najviac v priebehu troch rokov trikrát. V zákone však zostávajú niektoré výnimky, ktoré dovoľujú predĺžiť pomer "donekonečna".

Ide o vysokoškolských zamestnancov či pracovníkov vo vede, vývoji a výskume. Dlhodobé reťazenie bude možné aj pri zastupovaní počas dočasnej pracovnej neschopnosti, materskej či rodičovskej dovolenke, ako aj v prípade, ak zamestnanec odíde do výkonu odborárskej či výkonnej funkcie.

 

Konkurenčná doložka

V novom znení je aj doteraz nedefinovaný inštitút konkurenčnej doložky. Firma bude mať tak možnosť podpísať so zamestnancom doložku, na základe ktorej nebude môcť po ukončení pomeru vykonávať totožnú činnosť u iného zamestnávateľa, a to maximálne počas jedného roka. Peňažné vyrovnanie pre takéhoto pracovníka musí predstavovať minimálne 50 % z jeho predchádzajúceho platu.

 

Dovolenka

Nové pravidlá začnú platiť aj pre dovolenky. Ak zamestnanec dosiahne vek 33 rokov, bude mať automatický nárok na 5-týždňovú dovolenku. Po novom bude tiež priznaná celoročná dovolenka pre pracovníka, ktorý vo firme neodpracoval celý rok.

 

Výpovedná lehota

Inak bude vyzerať aj výpovedná lehota. Ak zamestnanec odpracoval u jednej firmy najviac jeden rok, bude mať nárok na jeden mesiac. Ak odpracoval od jedného do piatich rokov, dostane dvojmesačnú a ak viac ako päť, dostane trojmesačnú výpoveď. Rezort práce pôvodne navrhoval aj štvormesačnú a päťmesačnú výpovednú dobu.

 

Započítavanie pracovných pomerov

Novinkou je aj započítavanie pracovných pomerov na čas určitý do nároku na výpovednú lehotu. Ak pracovník dostane výpoveď od firmy, bude si môcť tiež vybrať pomer čerpania výpovede a odstupného. Rozhodnutie, akým spôsobom si vyčerpá nárok, bude na zamestnancovi. Ruší sa totiž súbeh výpovednej lehoty a odstupného.

 

Rodina

Novinkou sú aj ustanovenia ústretové k rodine, akým je delené pracovné miesto. Na jednej pozícii tak môžu pracovať viacerí zamestnanci na kratší pracovný čas.

 

Nočné smeny a práca nadčas

Pružnosť v zákonníku nastáva pri nočných smenách alebo práci nadčas. Zamestnanec môže odpracovať v nočnej službe aj viac ako dva po sebe nasledujúce týždne. V prípade práce nadčas jej môže zamestnanec v priebehu kalendárneho roka odpracovať maximálne 400 hodín, vedúci pracovník až 550 hodín.

 

Pracovný kódex

V pracovnom kódexe tiež zostalo niekoľko ustanovení, ktoré ministerstvo práce chcelo pôvodne zmeniť. Naďalej tak pre pracovníkov platia minimálne mzdové nároky. Zo zákona sa mala vypustiť aj definícia závislej práce, prípadne mala mať úplne iné znenie. Po dohode rezortu, odborárov a zástupcov zamestnávateľov však zostáva súčasné znenie.

 


01 - Modified: 2004-05-02 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Ľadoví milionári 02 - Modified: 2004-05-02 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Najstarší oheň 03 - Modified: 2004-05-02 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Trend "všetko v jednom" nemusí uspieť 04 - Modified: 2004-05-02 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Čas na vlastný šampionát
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. apríl 2024 17:44