02.01.2012, 00:00

Výnosnosť druhého piliera môže stúpnuť

Druhý pilier by mal začať tento rok konečne zarábať. Podľa odborníkov má šancu na výrazne vyššie výnosy než v minulom roku. Hoci vlani sa druhý pilier zhodnotil v priemere o 1,4 percenta, takmer štvorpercentná inflácia nasporené penzie potiahla do mínusu. To by sa tento rok opakovať nemalo. Od apríla budú mať totiž správcovské spoločnosti voľnejšie ruky pri investovaní v dôchodkových fondoch. Budú si tak môcť dovoliť investovať riskantnejšie. „Je tam preto potenciál pre vyššie výnosy,“ myslí si riaditeľ inštitútu INEKO Peter Goliaš. Napríklad šéf DSS-ky VÚB Generali Viktor Kouřil predpokladá, že by sa výnosnosť druhého piliera mohla oproti minulému roku zdvojnásobiť. Aj pre nižšiu predpokladanú infláciu v tomto roku by tak mohol druhý pilier Slovákom reálne zarobiť.

Horšie vyhliadky má doplnkové sporenie na penzie. V treťom pilieri vlani stratili Slováci v priemere 6,6 percenta svojich úspor. Dôvodom na takýto prepad boli najmä turbulencie na finančných trhoch. Podľa odborníkov sa táto situácia nezmení ani tento rok. „Keďže je to regulovaný priestor, spoločnosti držia svoju investičnú stratégiu, ktorej veria, že je konzistentná,“ vysvetlil analytik WBP Online Mário Blaščák. Podľa ekonóma SAV Vladimíra Baláža je tretí pilier dnes už nevýhodný, keďže sa zrušila daňová úľava, a poplatky sú výrazne vyššie, ako napríklad v podielových fondoch. Jediný dôvod, prečo by sporitelia mali v treťom pilieri zotrvať, je podľa Blaščáka skutočnosť, že naň prispievajú niektorí zamestnávatelia. „Svojimi výnosmi klientov prilákať nedokáže,“ myslí si Blaščák.

Prvý dôchodkový pilier by sa mal tento rok závažnejším zmenám vyhnúť. Hoci minister práce Jozef Mihál (SaS) plánoval postupné zvyšovanie veku odchodu do dôchodku i zmenu valorizácie penzií, pád vlády jeho plány stopol. No tak ako končiaca vládna koalícia, aj opozičný Smer dnes pripúšťa, že v budúcnosti budú musieť ísť Slováci do penzie neskôr. Inak to naše verejné financie nezvládnu.