25.11.2011, 00:00

Dlhšia materská nebude. Pre rozpočet

Predĺženie poberania materskej dávky sa odkladá. A to minimálne o rok. Mladé mamičky tak budú aj naďalej dostávať tento príspevok iba 34 týždňov.

Minister práce Jozef Mihál (SaS) pôvodne navrhoval predĺženie tejto lehoty o šesť týždňov. Zároveň plánoval v zákone o sociálnom poistení materskú zvýšiť. Zdroje chcel získať zrušením dobrovoľného pripoistenia, ktoré budúce matky využívajú na poslednú chvíľu, aby mali neskôr vyššiu materskú. To mu však prekazil minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-SD), ktorý zistil, že na zrušení pripoistenia Mihál ušetrí dosť peňazí až v roku 2013. „V roku 2012 totiž ešte bude prebiehať plnenie nárokov z dobrovoľného nemocenského poistenia,“ vysvetlila Mihálova hovorkyňa Slavomíra Sélešová.

Mamičky plánom neveria
Nádej na mierne prilepšenie v budúcom roku však matkám ešte zostáva. Mihál stále presadzuje zvýšenie materskej dávky zo súčasných 60 percent na 65 percent vymeriavacieho základu. Na toto by mal mať dosť peňazí zo zrušenia dobrovoľného pripoistenia. Je však otázne, či sa mu to podarí aj presadiť. Mihál to chce totiž do parlamentu predložiť v skrátenom legislatívnom konaní, s čím nesúhlasí premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). Podľa nej takéto dôležité zmeny nemôže parlament schvaľovať expresne. Navrhuje, aby sa zákon rozdelil na dve časti. Niektoré zmeny, ktoré nemajú zásadný vplyv na matky, by sa mohli schváliť skôr. „Druhá časť novely sú opatrenia, ktoré nespĺňajú náležitosti skráteného konania, zrušenie dobrovoľného poistenia a zvýšenie materskej,“ dodala premiérka. O osude celého zákona bude vládny kabinet rozhodovať budúci týždeň.

Matky novej vláde veľmi neveria
Soňa Holíková z Únie materských centier sa obáva, že nakoniec sa dlhšia materská nielen odloží, ale aj zruší. „Každé prilepšenie môžeme hodnotiť pozitívne. Prídu však predčasné voľby, neviem, či potom príde aj realizácia ďalších plánov,“ myslí si Holíková.

Podľa opozičného poslanca Branislava Ondruša (Smer-SD) Mihál svoje zákony pripravuje v prílišnom chaose. „Dostali sa do pasce, ktorú si sami nastavili,“ reagoval na situáciu po páde vlády Ondruš. Ústup z pôvodných plánov sa mu však nepozdáva. „Veď táto vláda to má aj v programovom vyhlásení,“ dodal.

Kvôli hrozbe dlhu
Vláda svoju opatrnosť zdôvodňuje najmä hrozbou dlhov. Mikloš preto Mihála žiadal, aby na predlžovanie materskej našiel zdroje vo vlastnom rezorte. „My sme za predlžovanie materskej, no zároveň sme proti zvyšovaniu dlhového bremena pre daňovníkov,“ odkázal hovorca ministerstva financií Martin Jaroš. Ten zároveň zdôrazňuje, že so samotnou podstatou zákona problém nemajú.

Riaditeľ inštitútu INEKO Peter Goliaš mu dáva za pravdu. „Akékoľvek zvyšovanie by malo byť vykryté v rozpočte,“ zdôrazňuje Goliaš. Ten si myslí, že už dnes je poberanie materskej nastavené veľmi štedro. Pomoc od štátu tak často dostávajú aj tí, ktorí ju nepotrebujú. „Horná hranica materskej je nastavená príliš vysoko a dostávajú ju aj rodiny, ktoré na to nie sú odkázané,“ myslí si analytik.