Nejde o prvý pokus obmedziť odpočítateľnú položku. Podľa prvého návrhu daňovo-odvodovej reformy z dielne stredopravej vlády mali mať na ňu nárok len tí manželia, ktorí majú dieťa, čo by do rozpočtu prinieslo okolo 10 miliónov eur. Nakoniec však od tohto opatrenia zišlo.
S návrhom naviazať nezdaniteľnú časť len na čas poberania materskej či rodičovského príspevku prišli aj ekonómovia Ľudovít Ódor a Michal Horváth. Ich návrh by do rozpočtu priniesol dva milióny eur.
V súčasnosti má totiž na plnú výšku nezdaniteľnej časti nárok manžel s hrubým mesačným platom do 3 151 eur, ktorého žena nepracuje. Ak zarába nad túto hranicu, postupne sa nezdaniteľná časť znižuje a platí tak vyššie dane. Nárok mu úplne zaniká od 4 366 eur v hrubom.
Podľa Ďuranu však samotná výška príjmu nie je úplne presným ukazovateľom. Skúmať by totiž bolo potrebné aj majetkové pomery rodiny.
„Dobré by bolo takto nastaviť akúkoľvek podporu rodiny. Príjem totiž nie je dostatočný ukazovateľ, keďže niektorí dobre situovaní ľudia žijú len z renty.“ Napríklad daňový bonus totiž poberajú ľudia bez rozdielu príjmu.
Podľa analytika Slovenskej akadémie vied Vladimíra Baláža však ani obmedzenie príjmom nemusí byť konečné. V budúcnosti totiž budú musieť vlády pre potrebu konsolidovať rušiť postupne všetky daňové zvýhodnenia.
Zatiaľ však Smer-SD počíta len s obmedzením sociálnych dávok, ktoré by mali byť rovnako závislé od výšky príjmu. Od budúceho roka by tak ľudia s nadštandardným platom nemali dostávať niektoré dávky na podporu rodiny. Rovnako by sa im však mala predražiť aj kúpa luxusného auta, za ktoré by odvádzali špeciálnu, registračnú daň. Ak sú okrem toho aj vlastníkmi drahých bytov či domov, zaplatia viac aj na daniach z nehnuteľností. Tie by totiž mali byť odstupňované od ceny nehnuteľnosti a lokality.